Trump odpowiedzialny za słabość dolara

opublikowano: 23-04-2018, 17:16
aktualizacja: 23-04-2018, 17:18

Polityka administracji prezydenta Donalda Trumpa jest jedną z głównych przyczyn słabości amerykańskiej waluty, uważa Adam Posen z ośrodka Peterson Institute for International Economics.

Dolary
Zobacz więcej

Dolary fot. Bloomberg

W ciągu ostatnich 12 miesięcy indeks dolara, mierzący wartość amerykańskiej waluty względem walut partnerów handlowych USA, zniżkował o 9,2 proc. To zachowanie, którego jeszcze przed rokiem mało kto by się spodziewał – Fed podnosi stopy procentowe, a to w teorii powinno wspierać napływy kapitału na amerykański rynek pieniężny. Osłabienie dolara wskazuje jednak, że nad wpływem polityki pieniężnej przeważyły obawy o politykę fiskalną.

- Obecna słabość dolara może być zaskakująca. Jedną z jej przyczyn najprawdopodobniej jest premia za ryzyko związane z polityką administracji Donalda Trumpa i z rozmiarami wzrostu deficytu w okresie dobrej koniunktury – powiedział w wywiadzie na antenie telewizji Bloomberg Adam Posen, prezes Peterson Institute for International Economics.

Wiele sygnałów z administracji wskazuje, że ta rzeczywiście może preferować słabego dolara. Najnowszy to tweet Donalda Trumpa, w którym krytykował on Rosję i Chiny za rzekome celowe osłabianie własnych walut. W wywiadzie dla Wall Street Journal oceniał, że dolar jest zbyt mocny, co miałoby być po części także jego winą, a to ze względu na zaufanie rynków do jego polityki. Jednak szef Peterson Institute nie jest jedynym specjalistą, który właśnie dotychczasową politykę Donalda Trumpa wiąże ze słabością amerykańskiej waluty.

- Oczekiwania dalszej słabości dolara pozostaną silnie zakorzenione na rynkach, zwłaszcza jeśli administracja utrzyma swoje merkantylistyczne podejście do polityki handlowej – komentował w rozmowie z Bloombergiem Viraj Patel, strateg walutowy ING Groep.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Trump odpowiedzialny za słabość dolara