Trump ogłosi stan wyjątkowy, by zdobyć fundusze na mur na granicy z Meksykiem

  • PAP
opublikowano: 15-02-2019, 06:27

Lider republikańskiej większości w Senacie USA Mitch McConnell poinformował w czwartek, że prezydent Donald Trump podpisze ustawę finansową będącą kompromisem między Republikanami i Demokratami, ale ogłosi stan wyjątkowy, by zdobyć fundusze na mur na granicy z Meksykiem.

Zobacz więcej

Donald Trump

Bloomberg

Trump podpisze ustawę, by uniknąć kolejnego zawieszenia funkcjonowania rządu (shutdownu), ale "w tym samym czasie ogłosi stan wyjątkowy i dałem mu do zrozumienia, że poprę deklarację stanu wyjątkowego" - powiedział McConnell po spotkaniu z prezydentem.

Biały Dom potwierdził wkrótce potem, że Trump ma zamiar wprowadzić stan wyjątkowy.

Przewodnicząca Izby Reprezentantów Nancy Pelosi oznajmiła, że Demokraci mogą podjąć kroki prawne, jeśli prezydent podejmie taką decyzję, która - jak podkreśliła - byłaby niebezpiecznym precedensem.

Trump mówił już wcześniej, że nie jest zadowolony z kompromisu finansowego osiągniętego między Republikanami i Demokratami w Kongresie, dzięki któremu przyjęto ustawę o finansowaniu resortu bezpieczeństwa narodowego i innych agencji federalnych do końca roku finansowego, czyli 30 września.

W ustawie przeznaczono na budowę umocnień na granicy z Meksykiem 1,37 mld dolarów zamiast 5,7 mld, których domagał się prezydent. Kompromis ma na celu uniknięcie kolejnego shutdownu, gdyż tymczasowe porozumienie w tej sprawie upływa w najbliższy piątek, 15 lutego.

Odrzucenie przez Kongres w grudniu żądania Trumpa w tej sprawie spowodowało bezprecedensowo długie, bo trwające aż 35 dni zawieszenie funkcjonowania około 1/4 agend rządu federalnego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy