Czytasz dzięki

Trump ogłosił, że chce ograniczyć relacje USA z Chinami

opublikowano: 07-09-2020, 21:26

Prezydent Donald Trump zagroził karaniem amerykańskich firm, które będą tworzyły miejsca pracy poza krajem. Dał do zrozumienia, że te, które będą robiły interesy z Chinami, nie będą zdobywały federalnych kontraktów.

- Będziemy produkować nasze wyroby krytycznego znaczenia w Stanach Zjednoczonych, stworzymy zachęty podatkowe dla produkcji „made in America” i sprowadzimy nasze miejsca pracy z powrotem do USA. Nałożymy cła na spółki, które opuściły Amerykę, by tworzyć miejsca pracy w Chinach i innych krajach – ogłosił Trump podczas konferencji prasowej w Białym Domu.

Donald Trump
Zobacz więcej

Donald Trump fot. Bloomberg

Prezydent USA zapowiedział, że amerykańskie firmy, które nie chcą produkować w USA, powinny płacić duże podatki za wytwarzanie wyrobów poza krajem i sprowadzanie ich do niego.

- Nie pozwolimy, aby federalne kontrakty dostawały firmy, które produkują w Chinach i będziemy rozliczali Chiny za pozwolenie wirusowi na rozprzestrzenienie się po świecie – powiedział Trump.

Przypomniał o swojej niedawnej deklaracji rozdzielenie gospodarek USA i Chin, co według komentatorów jest marzeniem „jastrzębi” z otoczenia amerykańskiego prezydenta.

- To może być rozdzielenie lub nałożenie wielkich ceł na Chiny, co już zrobiłem – powiedział Trump. – Zakończymy naszą zależność od Chin, bo nie możemy polegać na Chinach i  nie chcemy, aby budowały swoją armię, tak jak to robią obecnie, za nasze pieniądze – dodał.

W związku ze zbliżającymi się wyborami, ubiegający się o reelekcję prezydent przypomniał, że jeśli jego rywal wygra, „wygrają Chiny, bo Chiny będą posiadały ten kraj”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane