Trump oskarżony o wykorzystanie oszukanych wycen aktywów swojej firmy

  • Jakub Sławiński
opublikowano: 21-09-2022, 18:15
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Były prezydent Stanów Zjednoczonych – Donald Trump został pozwany za rzekome wykorzystanie fałszywych wycen aktywów swojej firmy zajmującej się nieruchomościami. To efekt wieloletniego śledztwa prowadzonego przez prokuraturę z Nowego Jorku – informuje agencja Bloomberg.

Donald Trump
(28.12.2020)
Donald Trump (28.12.2020)
fot. Bloomberg

Prokurator generalna Nowego Jorku - Letitia James złożyła w środę pozew przeciwko byłemu prezydentowi USA – Donaldowi Trumpowi, trójce jego dorosłych dzieci - Trumpa Jr., Ivance Trump i Erickowi Trumpowi oraz firmie Trump Organization, w której dzieci b. prezydenta były dyrektorami wysokiej rangi.

Trump jest obecnie analizowany przez wiele służb. W ostatnich tygodniach FBI ujawniło dokumenty objęte klauzurą tajności w jego prywatnej rezydencji na Florydzie, a Departament Sprawiedliwości bada wpływ b. prezydenta na wydarzenia z 6 stycznia, kiedy doszło do „Ataku na Capitol”.

Biznesmen zaprzeczył zarzutom przeciwko niemu i od dawna twierdził, że śledztwa cywilne i karne w Nowym Jorku były motywowane politycznie. Jak większość wybieranych urzędników stanowych, prokurator James należy do Demokratów. Trump pozwał James do sądu federalnego, twierdząc, że jej „ nękanie i przesadne ” śledztwo było skażone jej politycznym animuszem.

Prokuratura wszczęła śledztwo po tym, jak długoletni prawnik Trumpa Michael Cohen zeznał przed Kongresem w 2019 r., że Trump Organization regularnie manipulowała wycenami aktywów, aby uzyskać korzystne pożyczki lub ulgi podatkowe.

Trump próbował utrudniać prowadzenie śledztwa nie stawiając się na wezwania do złożenia zeznań, nie przekazywał też prokuraturze dokumentów potrzebnych do śledztwa.

- Dokumenty finansowe Trumpa zawierają między innymi „nieprawdziwe obiektywne fakty, takie jak wielkość penthouse'u Trump Tower” i „błędnie skategoryzowane aktywa poza kontrolą Trumpa lub organizacji Trumpa jako „gotówka”, przez co zawyżają jego płynność – mówi prokurator Letita James.

Po długiej batalii sądowej, w sierpniu Trump zgodził się odpowiadać na pytania prokurator. Wtedy powołał się na piątą poprawkę, która pozwala na nieskładanie zeznań w momencie, kiedy doprowadziłyby do samooskarżenia.

Powołanie się na piątą poprawkę niesie ryzyko dla Trumpów, zwłaszcza że sprawa ta jest raczej cywilna niż karna. Niezłożenie zeznań przez oskarżonego w sprawie karnej nie może być pociągnięte do odpowiedzialności, ale ławnicy w sprawie cywilnej mogą wyciągnąć negatywne konsekwencje w przypadku odmowy zeznań – pisze Bloomberg.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jakub Sławiński, Bloomberg

Polecane