Trump otwarty na monumentalną umowę handlową

PAP, DI
opublikowano: 29-06-2019, 08:51

Jesteśmy otwarci na uczciwą umowę handlową z Chinami; możemy zrobić coś prawdziwie monumentalnego – powiedział w sobotę prezydent USA Donald Trump na początku dwustronnego spotkania z przywódcą Chin Xi Jinpingiem w kuluarach szczytu G20 w japońskiej Osace.

Spotkanie przywódców dwóch największych gospodarek świata rodzi nadzieje na złagodzenie napięć w dwustronnych stosunkach i wznowienie negocjacji w sprawie toczonej przez oba kraje wojny handlowej, która według ekspertów zagraża wzrostowi globalnej gospodarki.

Xi rozpoczął spotkanie od przypomnienia o „dyplomacji pingpongowej”, od której prawie 50 lat temu rozpoczął się proces normalizacji stosunków chińsko-amerykańskich. Ocenił, że „współpraca i dialog są lepsze niż konfrontacja” i dodał, że jest gotowy na wymianę zdań w sprawie kierunku rozwoju dwustronnych relacji.

Rokowania handlowe pomiędzy obu krajami załamały się w maju, gdy Trump oskarżył Pekin o próby wycofania się z uzgodnionych wcześniej zapisów umowy handlowej. Amerykański prezydent podwyższył wówczas karne cła na część chińskich towarów i zapowiedział kolejne taryfy.

„Sądzę, że byliśmy bardzo blisko, a potem coś się stało i trochę się oddaliliśmy, a teraz trochę się zbliżamy (…) Ale byłoby wiekopomne, gdybyśmy mogli zawrzeć uczciwą umowę handlową. Jesteśmy na to całkowicie otwarci i wy jesteście na to całkowicie otwarci” - powiedział Trump na początku spotkania, w którym oprócz przywódców uczestniczą ich doradcy i urzędnicy.

„Myślę, że to będzie bardzo produktywne spotkanie i myślę, że możemy (…) zrobić coś, co naprawdę będzie monumentalne” - dodał amerykański prezydent.

Od wyniku spotkania Trumpa z Xi będzie zależało, czy USA nałożą karne cła na chińskie produkty warte 300 mld dolarów rocznie – poinformował niedawno doradca ekonomiczny Białego Domu Larry Kudlow.

Hongkoński dziennik „South China Morning Post” podawał, powołując się na anonimowe źródła w Waszyngtonie i Pekinie, że oba kraje uzgodniły tymczasowe wstrzymanie wprowadzania nowych ceł, w czasie którego prowadzone będą dalsze negocjacje w sprawie umowy handlowej.

Od blisko roku USA nakładają karne cła na chiński eksport, by zmusić Chiny do zmiany ich polityki handlowej i gospodarczej, na co ChRL odpowiada taryfami odwetowymi. Waszyngton zarzuca Pekinowi m.in. nieuczciwe dotacje do przemysłu, wymuszanie transferu technologii od amerykańskich firm i brak wzajemności w kwestii dostępu do rynku.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP, DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy