Trump pozostawia otwarte drzwi do negocjacji z Chinami

  • PAP
opublikowano: 18-09-2018, 19:59

Prezydent USA Donald Trump pozostawił we wtorek Chinom otwarte drzwi do negocjacji ws. zakończenia obecnej wojny handlowej. Dzień wcześniej Trump wprowadził karne cła na chińskie towary wartości 200 mld euro i zagroził kolejnymi.

Wypowiadając się do dziennikarzy podczas spotkania z prezydentem Andrzejem Dudą, Trump oświadczył, że Stany Zjednoczone mogą w pewnym momencie zawrzeć porozumienie z Chinami. Zapewniał, że USA są zawsze otwarte na rozmowy.

Donald Trump i Xi Jinping
Zobacz więcej

Donald Trump i Xi Jinping fot. Bloomberg

Według zapowiedzi Trumpa nowe taryfy na chińskie towary warte 200 mld dolarów rocznie wejdą w życie 24 września i będą na początku wynosiły 10 proc., ale mają stopniowo rosnąć, by na koniec roku osiągnąć wartość 25 proc.

Ogłaszając nowe cła, Trump zagroził, że jeśli Pekin zastosuje środki odwetowe, to USA natychmiast przejdą do "fazy trzeciej" i podwyższą cła na kolejne chińskie produkty, których import do Stanów Zjednoczonych wart jest 267 mld dolarów rocznie. W takim przypadku karnymi cłami objęty zostałby prawie cały chiński eksport do USA.

Ministerstwo finansów Chin ogłosiło we wtorek, że wprowadzi cła w wysokości 5-10 proc. na amerykańskie towary warte 60 mld dolarów rocznie w reakcji na zapowiedź oclenia przez USA kolejnych chińskich towarów.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu