Trump prezydentem, rynki reagują nerwowo

opublikowano: 09-11-2016, 07:18

Donald Trump wygrał wyścig o posadę w Białym Domu. Jakie są pierwsze reakcje rynków?

WALUTY

Zgodnie z oczekiwaniami, traci dolar i meksykańskie peso, zyskują natomiast waluty uważane za bezpieczną przystań, czyli m.in. jen i frank. Złoty traci także nieznacznie do euro, zyskuje natomiast do dolara.

 

Protekcjonistyczne pomysły Donalda Trumpa mogą znacząco ograniczyć wolumen międzynarodowego handlu i zmniejszyć udział w nim największej gospodarki świata. Ryzyko realizacji tego scenariusza wywoła presję na osłabienie dolara, a zdaniem niektórych analityków, może wzbudzić nawet paniczną wyprzedaż „zielonego”.

Zdaniem Jarosława Niedzielewskiego z Investors TFI, jeszcze większemu osłabieniu uległyby waluty rynków wschodzących, w szczególności w krajach blisko powiązanych handlowo ze Stanami Zjednoczonymi, jak kraje Ameryki Łacińskiej i Chiny. Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB, wskazuje, że na złotego zwycięstwo kandydata republikanów będzie miało ograniczony wpływ. Nasza waluta wykazała się dużą odpornością na zmiany nastrojów w kampanii prezydenckiej i najpewniej zachowa ją także po wyborach. Wskazuje jednak, że ryzyko osłabienia złotego w perspektywie kilku miesięcy jest realne, ale z innych powodów.

SUROWCE

O poranku około 2 proc. tanieje ropa, 3,7 proc. zyskuje złoto.

Wygrana miliardera w wyborach prezydenckich spowodowałaby wzrost niepewności i odpływ kapitału do bezpiecznych aktywów, takich jak złoto. Jego notowania mogą w krótkim okresie zwyżkować, uważają analitycy. Na pozostałe surowce wybory w Stanach Zjednoczonych nie powinny mieć większego znaczenia. Ceny ropy naftowej pozostają pod znacznie większym wpływem kartelu OPEC i jego możliwości zawarcia porozumienia dotyczącego ograniczenia wydobycia tego surowca. Co prawda Trump w swoim programie zakłada wsparcie sektora łupkowego w Stanach Zjednoczonych, ale według Jarosława Niedzielewskiego z Investors TFI, jedyne, co może pomóc branży, to zwyżki cen ropy, a na te się nie zanosi. Także wsparcie publicznymi pieniędzmi wydaje się mało prawdopodobne, ponieważ dysponowanie nimi zależy od Kongresu, który jest mało przychylny tego typu działaniom.

AKCJE

O poranku o około 5 proc. spadają kontrakty na najważniejsze amerykańskie indeksy. Wszystko dlatego, że radykalne pomysły Donalda Trumpa nie są pozytywnie oceniane przez inwestorów. Szczególnie narażona na spadki jest branża finansowa.

„Uważamy, że jeśli Donald Trump wygra, rynki mocno spadną i nie można oczekiwać powtórki sytuacji po brexicie, kiedy akcje szybko odrobiły straty” — prognzowwali analitycy JP Morgan.

Wyprzedaż oznaczałaby także odwrót od ryzykownych aktywów na całym świecie, w tym od rynków wschodzących. Zdaniem Jarosława Niedzielewskiego, zarządzającego funduszami Investors TFI, emerging markets zachowywałyby się gorzej od rynków rozwiniętych, podobnie jak po referendum w Wielkiej Brytanii. Łukasz Bugaj, analityk DM BOŚ, zauważa, że na polskim rynku na ryzyko wygranej Donalda Trumpa w dłuższym okresie najbardziej narażone są średnie spółki, podatne na wahania nastrojów inwestycyjnych na świecie.

 

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Trump prezydentem, rynki reagują nerwowo