Trump: rozmowy z Chinami "idą bardzo, bardzo dobrze"

  • PAP
opublikowano: 19-03-2019, 20:32

Prezydent Donald Trump oświadczył we wtorek, że rozmowy handlowe USA z Chinami "idą bardzo, bardzo dobrze". Odpowiedział tak na pytanie zadane mu na zakończenie konferencji prasowej, na której wystąpił z brazylijskim prezydentem Jairem Bolsonaro.

"Wall Street Journal" informuje, że oczekuje się, iż przedstawiciel USA ds. handlu Robert Lighthizer i szef resortu finansów Steven Mnuchin udadzą się do Pekinu w tygodniu zaczynającym się 25 marca, by spotkać się z chińskim wicepremierem Liu He, który w następnym tygodniu ma złożyć wizytę w Waszyngtonie. "WSJ" powołuje się na anonimowych przedstawicieli administracji USA.

Rozmowy handlowe między Chinami i Stanami Zjednoczonymi są w końcowym stadium; docelową datą osiągnięcia porozumienia jest koniec kwietnia - informuje "WSJ".

USA i Chiny toczą obecnie spór, który chińskie ministerstwo handlu określało jako największą wojnę handlową w historii gospodarki. Administracja Trumpa wprowadziła karne cła na chiński eksport do Stanów Zjednoczonych, by zmusić Pekin do reform polityki handlowej, którą Waszyngton uznaje za nieuczciwą, na co Chiny odpowiedziały taryfami odwetowymi.

Osiągnięte w ostatnich tygodniach postępy w negocjacjach skłoniły jednak Biały Dom do bezterminowego wstrzymania podwyżki karnych ceł na chińskie produkty warte 200 mld dolarów rocznie. Wcześniej zapowiadano, że cła wzrosną, jeśli obie strony nie osiągną ostatecznego porozumienia przed 2 marca. 

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu