Trump: rynek akcji byłby 10 tys. pkt. wyżej gdyby nie wojna handlowa z Chinami

opublikowano: 04-09-2019, 20:52

Prezydent Donald Trump przyznał, że toczona przez niego wojna handlowa z Chinami negatywnie wpłynęła na amerykański rynek akcji. Podkreślił jednak, że musiał doprowadzić do konfrontacji.

- Powiedzmy sobie, że gdybym chciał nie robić nic z Chinami, nasz rynek akcji byłby 10.000 punktów wyżej niż jest obecnie, ale ktoś musiał to zrobić – powiedział Trump dziennikarzom w Białym Domu. - To było poza kontrolą i oni byli poza kontrolą – dodał.

W tym tygodniu weszły w życie w USA kolejne cła na import dóbr z Chin. Działania Waszyngtonu postrzegane są jako próba zmuszenia Pekinu do negocjacji mających doprowadzić do umowy handlowej między dwoma największymi gospodarkami świata.

- Zobaczymy co się stanie. Jeśli chcą zawrzeć umowę, zawrzemy umowę. Jeśli nie chcą zawrzeć umowy, poradzimy  sobie – powiedział prezydent USA.
Trump nie chciał powiedzieć, czy chińscy negocjatorzy odwiedzą Waszyngton we wrześniu.

Prezydent Donald Trump wcześniej mówił, że amerykański rynek akcji mógłby być wyżej gdyby nie błędna, jego zdaniem, polityka monetarna Fed. Twierdził, że Dow Jones byłby 10.000 pkt. wyżej gdyby nie podwyżki stóp w ubiegłym roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane