Trump straszy podwyżką ceł na import z Chin, na rynkach spadki

opublikowano: 06-05-2019, 06:26

Prezydent Donald Trump popsuł nastroje na światowych rynkach niespodziewanie strasząc podwyższeniem w tym tygodniu ceł na import z Chin wartości 200 mld USD, informuje Reuters.

Zmiana tonu administracji USA dotycząca konfliktu handlowego z Chinami jest o tyle niespodziewana, że jeszcze w piątek Trump mówił o dalszym postępie w prowadzonych z Pekinem negocjacjach. Jednak Robert Lighthizer, przedstawiciel USA ds. Handlu mówił niedawno, że Chiny wycofały się ostatnio z niektórych wcześniejszych zobowiązań.

Donald Trump
fot. Bloomberg

- Umowa handlowa z Chinami nadal jest negocjowana, ale zbyt powoli, bo próbują renegocjować. Nie! – napisał Trump na Twitterze w niedzielę.

Prezydent USA zagroził, że cła na chiński import wartości 200 mld USD mogą wzrosnąć z 10 do 25 proc. już w najbliższy piątek. Postraszył także podwyższeniem „wkrótce” ceł do 25 proc. na kolejny import z Chin wartości 325 mld USD, co w praktyce oznaczałoby obłożenie nim całego chińskiego eksportu do USA.

For 10 months, China has been paying Tariffs to the USA of 25% on 50 Billion Dollars of High Tech, and 10% on 200 Billion Dollars of other goods. These payments are partially responsible for our great economic results. The 10% will go up to 25% on Friday. 325 Billions Dollars....

Według The Wall Street Journal, Chiny rozważają anulowanie planowanych na ten tydzień rozmów handlowych z USA.

Globalne rynki, na których przeważał ostatnio optymizm dotyczący umowy handlowej USA z Chinami, zareagowały na to negatywnie. Kontrakty futures na indeksy amerykańskich rynków akcji spadły o ponad 2 proc., indeksy rynków akcji w Chinach spadają o ponad 5 proc., o ponad 2 proc. tanieje ropa WTI i Brent, bo rynek widzi ryzyko spadku popytu spowodowanego osłabieniem gospodarki Chin.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane