Trump to nie koniec świata

Adam Puchalski, analityk rynków finansowych XTB
opublikowano: 09-11-2016, 17:14

Rynki finansowe z przytupem wkroczyły w okres zwiększonej zmienności. Jednak powyborczy szok na giełdach był relatywnie mały. Donald Trump został prezydentem USA, a do niedawna wiele banków i ośrodków analitycznych wskazywało, że będzie wiązać się to z ogromną awersją do ryzyka.

Do spadków rzeczywiście doszło, traciły wszystkie najważniejsze światowe indeksy, tracił dolar, obserwowaliśmy napływ kapitału w stronę tak zwanych bezpiecznych przystani. Nikkei zamknął się na -5.4%, DAX tracił blisko 3% Złoto zanotowało największy dzienny rajd od referendum w sprawie Brexitu. Dolar osłabił się prawie 3% wobec JPY. Sporo uwagi przykuło rekordowe osłabienie MXN (o 13% względem USD). Początkowa reakcja została jednak szybko zniesiona. USD umacnia się już wobec EUR, pomimo początkowego rajdu na EURUSD i wzrostów o prawie 2%, obecnie ograniczył straty wobec JPY do 0.5%.

O i le czeka nas wiele niewiadomych, bo de facto Donald Trump nie ma spójnego programu, który mógłby zacząć realizować, to jego pierwsza, powyborcza wypowiedź była bardzo wyważona i pozwoliła rynkom złapać oddech po pierwszej, dynamicznej reakcji. Coraz więcej uwagi poświęca się temu jak kształtować będą się kontakty na linii Prezydent - FED. Po ogłoszeniu wyników wyborów, prawdopodobieństwo grudniowej podwyżki spadło poniżej 50% (z ponad 80%), obecnie kształtuje się w okolicy 76%. Początkowa reakcja wydaje się przesadzona, FED ma podstawy do podwyżki stóp w grudniu. Trump podczas kampanii wyraźnie optował za brakiem podwyżek stóp i krytykował dotychczasowe działania ze strony Yellen, której kadencja kończy się w 2018 roku.

WIG20 za to znajduje się nad kreską (+0.4%). Zmienność jak na wydarzenia takiej wagi, nie była duża, WIG20 tracił około -1.8% na fali globalnej awersji do ryzyka. Dzisiaj wyróżniał się KGHM, którego notowania skoczyły o blisko 9%, ze względu na rajd na rynku miedzi (ceny wzrosły najmocniej od czerwca).

 
 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Adam Puchalski, analityk rynków finansowych XTB

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Trump to nie koniec świata