Trump uderza w dolara, złoty wyhamowuje zniżkę

  • Konrad Ryczko
opublikowano: 20-07-2018, 07:47

Piątkowy, poranny handel na rynku FX przynosi słabszego dolara, co ogranicza nieco presję na waluty EM.

Złoty kwotowany jest następująco: 4,3490 PLN za euro, 3,7302 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,7346 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,8579 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,151% w przypadku obligacji 10-letnich.

Wydarzeniem ostatnich kilkunastu godzin na rynku walutowym jest dynamiczna przecena dolara amerykańskiego w reakcji na wypowiedzi D. Trump'a. Amerykański prezydent odniósł się do ostatniej siły USD na rynku (koszyk dolara oscylował blisko 1-rocznych maksimów), co stawia USA w „niekorzystnej sytuacji” podczas gdy wycena chińskiego juana „spada jak kamień”. W trakcie sesji w Azji fixing PBOC dla CNY ustalony został na najniższym poziomie od roku. Trump ponadto wyraził niezadowolenie z powodu polityki podwyższania stóp przez FED. W kolejnych godzinach Biały Dom opublikował jednak stanowisko, iż prezydent USA respektuje niezależność FED oraz nie wpływa na decyzje odnośnie stóp. Na rynku obserwowaliśmy już jednak ucieczkę od USA, co teoretycznie powinno pozytywnie przełożyć się na notowania walut EM. Ostatnie 3-sesje charakteryzowały się spadkami również na PLN, gdzie kwotowania EUR/PLN odbiły z okolic 4,30 PLN do 4,3450 PLN. Dzisiejsza słabość dolara może przynieść wyhamowanie tej tendencji.
W trakcie dzisiejszej sesji poznamy dane dot. sprzedaży detalicznej za czerwiec. Rynek szacuje dynamikę na 7,9% r/r. Ponadto GUS poda dane dot. koniunktury w przemyśle, budownictwie, handlu i usługach za lipiec. Na szerokim rynku oczy inwestorów zwrócone będą w kierunku G20.

Z rynkowego punktu widzenia na większości zestawień związanych z PLN widoczny jest już wpływ wczorajszych spadków USD. Potencjalnie możemy więc liczyć na 2-3 gr korektę spadkową na parach.


 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Konrad Ryczko, Analityk, Makler Papierów Wartościowych, Wydział Doradztwa i Analiz Rynkowych Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Waluty / Trump uderza w dolara, złoty wyhamowuje zniżkę