Trump wyciąga "handlową atomówkę"

opublikowano: 26-08-2019, 07:34

Globalne rynki giełdowe rozpoczęły nowy tydzień mocnymi spadkami, za które odpowiedzialne są Stany Zjednoczone i Chiny prowadzące wojnę handlową.

W weekend oba kraje ogłosiły nowe taryfy celne. Prezydent USA Donald Trump ogłosił w piątek na Twitterze zwiększenie stawek celnych na import z Chin. Zrobił to w odpowiedzi na ogłoszone wcześniej tego dnia przez rząd w Pekinie cła odwetowe na amerykańskie towary o wartości 75 mld USD.

Zobacz więcej

Donald Trump

Bloomberg

Ponadto Trump postanowił użyć tzw. handlowej opcji nuklearnej powołując się na ustawę z 1977 r. (International Emergency Economic Powers Act) odnoszącą się do nadzwyczajnej sytuacji gospodarczej międzynarodowej, prezydent USA chce zakazać firmom robienie interesów w Chinach.

Rentowność amerykańskich 10-latek spadła do 1,46 proc. czyli najniższego poziomu od 2016 r. Uncja złota kosztuje już 1542 USD, a bitcoin 10,3 tys. USD.

Japoński indeks Nikkei traci ponad 2,3 proc., hongkoński Hang Seng ponad 3 proc., a Shanghai Composite 1,15 proc.


251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Łasica

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy