Trump wywołał rzadkie zjawisko na rynku metali

opublikowano: 16-12-2016, 07:55

Metale przemysłowe i dolar amerykański drożeją w tym samym czasie. To rzadkie zjawisko na rynku surowców, które zdarzyło się zaledwie kilkakrotnie w minionej dekadzie.

Dolar umacnia się w związku z oczekiwaniem, że polityka nowego prezydenta, Donalda Trumpa, spowoduje przyspieszenie wzrostu gospodarczego i inflacji.

Zobacz więcej

Donald Trump

Bloomberg

- Po wyborach widzimy, że rynek odchodzi od defensywnych inwestycji, poszukując prowzrostowych  - powiedział Tom Price, analityk rynku metali w Morgan Stanley w Londynie. – Dolar amerykański rośnie, podobnie jak popyt na notowane w nim aktywa, jak surowce – dodał. 

Analitycy JPMorgan Chase & Co. zwracają także uwagę, że chińscy inwestorzy kupują denominowane w dolarach surowce, np. miedź i cynk, jako zabezpieczenie przed spadkiem wartości juana.

Indeks metali LMEX wzrósł w listopadzie o 12 proc., najmocniej od sześciu lat. W tym samym okresie dolar umocnił się o 3,9 proc. i stał się najmocniejszy od dekady. Wskaźnik 30-dniowej korelacji między indeksami metali i dolara wynosił 0,29. W lipcu wynosił minus 0,6.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu