Trump zdołował spółki biotechnologiczne

opublikowano: 07-12-2016, 15:52

Posiadacze jednostek uczestnictwa polskich funduszy medycznych znów mogą mieć powody do niepokoju. Donald Trump w rozmowie z tygodnikiem "Time" zadeklarował działania zmierzające do obniżenia cen farmaceutyków.

Po triumfie Donalda Trumpa w wyborach akcje spółek biotechnologicznych znalazły się w gronie tych, które drożały najmocniej. W tydzień indeks Nasdaq Biotechnology urósł o 9,4 proc., a licząc od dołka z 3 listopada, kiedy pojawiły się sondaże wskazujące na wyrównanie szans kandydatów w wyścigu o fotel w Białym Domu indeks zyskał 16 proc. W ślad za tym rosły też wyceny rodzimych funduszy medycznych - 10 proc. zyskał wyceniany codziennie PZU Energia Medycyna Ekologia, którego aktywa to około 0,5 mld zł.

Inwestorzy ucieszyli się bowiem z porażki Hillary Clinton, która we wrześniu 2015 r. w reakcji na informację „The New York Times” o podwyższeniu przez nowego właściciela jednej z firm farmaceutycznych ceny leku Daraprim, zarejestrowanego w 1953 r., z 13,5 do 750 USD napisała na Twitterze, że takie sytuacje są oburzające, i zapowiedziała plan działań zapobiegawczych. Drugi z kandydatów do Białego Domu — Donald Trump — jasnego stanowiska wówczas nie przedstawił.

Teraz jednak, już po wyborach, w rozmowie z "Time" zapowiedział obniżenie cen leków, na co rynki zareagowały natychmiastową wyprzedażą walorów biotechnologicznych. SDPR S&P Biotech ETF spadł o 2,5 proc. w handlu przedsesyjnym w USA.

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy