Trump zdołował spółki medyczne

opublikowano: 07-12-2016, 22:00

Posiadacze jednostek uczestnictwa polskich funduszy medycznych znów mogą mieć powody do niepokoju.

Po triumfie Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w USA akcje spółek biotechnologicznych znalazły się w gronie tych, które drożały najmocniej. W tydzień indeks Nasdaq Biotechnology urósł o 9,4 proc., a licząc od dołka z 3 listopada, kiedy pojawiły się sondaże wskazujące na wyrównanie szans kandydatów w wyścigu o fotel w Białym Domu, indeks zyskał 16 proc. W ślad za tym rosły też wyceny rodzimych funduszy medycznych — 10 proc. zyskał PZU Energia Medycyna Ekologia (PZU EME), którego aktywa to około 0,5 mld zł.

Inwestorzy ucieszyli się z porażki Hillary Clinton, która we wrześniu 2015 r. w reakcji na informację „The New York Times” o podwyższeniu przez nowego właściciela jednej z firm farmaceutycznych ceny leku Daraprim, zarejestrowanego w 1953 r., z 13,5 do 750 USD napisała na Twitterze, że takie sytuacje są oburzające, i zapowiedziała plan działań zapobiegawczych.

Drugi z kandydatów do Białego Domu — Donald Trump — jasnego stanowiska wówczas nie przedstawił. Teraz jednak, już po wyborach, w rozmowie z „Time’em” zapowiedział obniżenie cen leków, na co rynki zareagowały natychmiastową wyprzedażą walorów biotechnologicznych.

SDPR S&P Biotech ETF spadł o 2,5 proc. w handlu przedsesyjnym w USA. Jeśli sytuacja się nie ustabilizuje, po dobrym okresie znów ucierpią stopy zwrotu z rodzimych funduszy medycznych. PZU EME w listopadzie zarobił 2,2 proc., ale w skali 12 miesięcy jest 20 proc. pod kreską. PZU FIZ Medyczny stracił w rok 24 proc., a w listopadzie zyskał 1 proc.

Globalny Medyczny FIZ z oferty Trigona również zarobił w miesiąc 1 proc., odrabiając część strat za 12 miesięcy (obecnie to -16 proc.). Dla Medycznego Publicznego FIZ analogiczne stopy to minus 1 proc. i minus 5 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu