Trump znów waży na dolarze

  • Marek Rogalski
opublikowano: 30-08-2017, 15:54
aktualizacja: 30-08-2017, 15:56

Dzisiejsze dane makro z USA były niezłe. Odczyt ADP z godz. 14:15 wskazał na przyrost aż 237 tys. etatów w sektorze prywatnym w sierpniu, a dane wcześniejsze zostały zrewidowane do góry.

Dzisiejsza figura wypadła aż o ponad 50 tys. lepiej od prognozy. Wprawdzie ADP to tylko szacunki, ale tak czy inaczej podbiło to nieco oczekiwania na piątkowe, oficjalne dane Departamentu Pracy. Wtedy poznamy też dynamikę płac i ta publikacja będzie znacznie ważniejsza. Kwadrans po ADP nadeszły dane nt. PKB za II kwartał w USA, a konkretnie ich rewizja. W drugim podejściu dane zostały zrewidowane do 3,0 proc. z 2,7 proc. (w ujęciu zanualizowanym). Pozytywną wymowę ograniczył jednak zgodny z oczekiwaniami inflacyjny odczyt PCE Core (0,9 proc. k/k).

Ta paczka danych zdołała podbić wycenę dolara. W efekcie EUR/USD przez chwilę zszedł poniżej poziomu 1,1909, czyli szczytu z 2 sierpnia b.r., który był wskazywany jako wsparcie. Dolar zaczął jednak ponownie tracić po tym, jak prezydent Donald Trump dał na Twitterze do zrozumienia, że „rozmowa z Koreą Północną” nie jest rozwiązaniem, co zmniejsza szanse na dyplomatyczne rozwiązania sytuacji, która w ostatnich dniach ponownie uległa zaognieniu. Reakcją rynku na poniedziałkowe wystrzelenie rakiety w stronę Japonii przez koreański reżim, było osłabienie dolara, spowodowane głównie przez niższe rentowności amerykańskich obligacji.

Tweet Trumpa podkopał też zwyżki na parze USD/JPY. Niemniej na parze tej nie powróciliśmy poniżej poziomu 110,00.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Rogalski – główny analityk walutowy DM BOŚ

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Trump znów waży na dolarze