Truszczyński o budżecie UE: to przyzwoity wynik

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 17-12-2005, 12:31

Jako "przyzwoity" ocenił w sobotę wynik negocjacji w sprawie unijnego budżetu były polski negocjator Jan Truszczyński. "Dobrze się stało, że jest kompromis" - dodał.

Jako "przyzwoity" ocenił w sobotę wynik negocjacji w sprawie unijnego budżetu były polski negocjator Jan Truszczyński. "Dobrze się stało, że jest kompromis" - dodał.

    "Polska osiągnęła - w tych ramach, jakie złożyły się na całościowy kompromis - przyzwoity rezultat negocjacyjny. Postawa i aktywność negocjacyjna polskiej delegacji rządowej z premierem Marcinkiewiczem to było to, o co właśnie chodzi" -  powiedział Truszczyński PAP.

    Po dwóch dniach rozmów, przywódcy państw UE porozumieli się nad ranem w sobotę w Brukseli, by wydatki UE w latach 2007-13 wyniosły 862,363 mld euro. Dla Polski przewidziano 59,65 mld funduszy strukturalnych i spójności.  Jest to o 2 mld mniej niż pół roku temu proponowało ówczesne luksemburskie przewodnictwo, ale i tak o ponad 3 mld więcej, niż przewidywały początkowe propozycje Wielkiej Brytanii przewodniczącej w tym półroczu UE.

    Według Truszczyńskiego, polska delegacja zachowała się konstruktywnie, a jednocześnie  dostatecznie zdecydowanie, żeby przekonać innych, że "bez wyraźnego podniesienia tego, co miałoby przypaść Polsce z tytułu funduszy strukturalnych, trudno będzie mówić o zgodzie Polski na całościowy kompromis".

    Truszczyński przewiduje, że krytyków nocnego rezultatu negocjacji budżetowych nie będzie w Polsce zbyt wielu. Spodziewa się krytyki jedynie ze strony tych, którzy domagali się powtórzenia propozycji Luksemburga i ze strony "zwolenników posługiwania się wetem jako podstawowym instrumentem negocjacyjnym".

    Były negocjator podkreślił również, że gdyby teraz nie udało się osiągnąć kompromisu, to - jego zdaniem - im byłoby to później, tym trudniej byłoby osiągnąć równie dobry rezultat negocjacyjny.

    "Dobrze, że się dogadano dlatego, że perspektywa finansowa jest daleko lepsza niż budżety roczne, które niektórzy politycy w Polsce tak gorąco rekomendowali, jako coś czego nie należy się bać" - zwrócił uwagę Truszczyński. Podkreślił, że ważne jest to zwłaszcza w przypadku wydatków strukturalnych, które wymagają długofalowego planowania i odpowiedniej podstawy prawnej na dłuższy okres.

    Według Truszczyńskiego, budżet został uzgodniony na "racjonalnym poziomie". Przypomniał, że kwota przyjęta w nocy z piątku na sobotę jest nieco większa niż ta, która wynikała z długofalowych prognoz KE. "Komisja policzyła w kwietniu co by było, gdyby zamiast perspektywy budżetowej obowiązywały budżety roczne i - jako łączną sumę budżetów rocznych - otrzymała wynik w granicach 860 mld euro" - powiedział były negocjator.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Truszczyński o budżecie UE: to przyzwoity wynik