Trwa hossa w eksporcie, ale silny złoty osłabia finanse

Marcin Goralewski
opublikowano: 08-11-2005, 00:00

Spółka chwali się imponująco rosnącym eksportem. Jej kurs jest jednak bardzo niski.

22 listopada odbędzie się posiedzenie rady nadzorczej Amiki, producenta sprzętu AGD. To kolejne spotkanie dotyczące m.in. budowy zakładu produkcyjnego w Rosji.

— Dyskutowano na ten temat już w październiku. Na tym posiedzeniu na pewno nie zostaną podjęte żadne decyzje — mówi Hanna Surma, rzecznik Amiki.

Pomysłami spółka chce pochwalić się na początku przyszłego roku. We wrześniu informowaliśmy, że Amica ma rozpocząć inwestycje w Rosji od montażu kuchni (200 tys. rocznie).

Sieć pomaga

Sprzedaż za granicą już teraz jest kołem napędowym firmy. W III kwartale eksport wzrósł do 36,20 mln EUR, o 50 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem. Zarząd tłumaczy, że to efekt budowy własnej sieci sprzedaży na rynkach wschodnich, w Niemczech i Danii. Każdy kij ma jednak dwa końce.

„Taka struktura sprzedaży spowodowała, że spółka stała się eksporterem netto, a tym samym znaczący wpływ na wynik finansowy uzyskała relacja złotego do euro” — czytamy w komentarzu do wyników finansowych.

Walutowe koło ratunkowe

W związku z tym spółka planuje zawarcie kontraktów terminowych na najbliższych kilka miesięcy. Mają one uchronić finanse przed gwałtownymi wahaniami kursu walutowego. Amica wyliczyła, że każde 10 groszy umocnienia złotego spowodowałoby — bez zabezpieczeń — obniżenie wyniku operacyjnego o 2,5 mln zł. Negatywny wpływ mocnego złotego na wyniki, jak też brak ożywienia na rynku krajowym zaważyło już na danych z trzeciego kwartału. W tym czasie firma zarobiła netto 1,4 mln zł w porównaniu z 11,7 mln zł przed rokiem. Po trzech kwartałach czysty zysk wynosi 6,03 mln zł, o 77 proc. mniej niż przed rokiem.

Spadek rentowności nie spodobał się giełdowym inwestorom. Wczoraj akcje Amiki co prawda kosztowały 19,55 zł, czyli tyle, ile na zamknięciu w piątek, ale to najniższe pułapy od połowy 2003 r. Na inwestorach nie robią wrażenia informacje, że w ostatnim kwartale sprzedaż była najlepsza od początku roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Goralewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu