Trwa seria rekordów w USA, Dow Jones coraz bliżej 12 tys. pkt

(Tadeusz Stasiuk)
opublikowano: 16-10-2006, 22:06

Amerykańscy inwestorzy ciągle kupują akcje. Zbyt już drogie - zdaniem części analityków. Zakupy wspierają kolejne rekordy indeksu DJ.

Pierwsze w tym tygodniu notowania na amerykańskich giełdach upływały pod dyktando prezentowanych raportów finansowych za miniony kwartał. Wyniki większości czołowych spółek są dobre – jak na razie - co zachęca inwestorów do kupowania akcji. Zaowocowało to kolejnym historycznym rekordem indeksu Dow Jones, który powoli zbliża się do magicznej granicy 12 tys. pkt. Tym razem wzrósł o 0,17 proc. do 11 980,6 pkt. Z kolei Nasdaq Composite zyskał 0,28 proc.

Tradycyjne blue chipy przez długi czas nie mogły jednak znaleźć wyraźnego trendu. To następstwo sprzecznych sygnałów napływających na rynek. Z jednej strony optymistyczny wydźwięk miał odczyt wskaźnika aktywności przemysłu w regionie Nowego Jorku. Jednak z drugiej, nastroje psuł wzrost cen ropy.

Przed sesją na parkiet dotarły wyniki Wachovia Corp., czwartego co do wielkości banku w Stanach Zjednoczonych . Zysk instytucji wzrósł w poprzednim kwartale o 13 proc., ale nie sprostał oczekiwaniom specjalistów. Zaowocowało to spadkiem notowań instytucji o około 3 proc.

W średniej Dow Jones pod kreską toczył się handel papierami General Electric. Największy na świecie konglomerat ustępujący wartością rynkową jedynie gigantowi paliwowemu Exxon Mobil stał się celem słabszej oceny ze strony analityków Merrill Lynch. Zdecydowali się oni obniżyć rekomendacje dla akcji spółki z „kupuj” do „neutralnie”. Podobne nieszczęście stało się udziałem Home Depot, jednego z czołowych amerykańskich detalistów. W tym przypadku analitycy Goldman Sachs obniżyli ocenę do „neutralnie” preferując głównego rywala Lowe’s Cos. Temu ostatniemu przyznali rating „kupuj”.

W górę szły z kolei notowania Microsoft. Potentat informatyczny poinformował, że część kodu nowego systemu operacyjnego trafiło do firm specjalizujących się w bezpieczeństwie oprogramowania. Ma to na celu spełnienie wymogów UE i uniknięcie kolejnych kar ze strony unijnych władz.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu