Trwa szturm na hipoteki - prasa

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 24-07-2006, 07:20

Wniosków o wpis lub wypis z hipoteki jest obecnie dwa razy więcej niż na początku roku. Jednym z powodów jest ruch na rynku nieruchomości - twierdzi "Rzeczpospolita".

Wniosków o wpis lub wypis z hipoteki jest obecnie dwa razy więcej niż na początku roku. Jednym z powodów jest ruch na rynku nieruchomości - twierdzi "Rzeczpospolita".

Na wpis do księgi wieczystej czeka się w Gdańsku trzy, cztery miesiące. W Warszawie trwa to nawet pół roku, czyli dwa razy dłużej niż jeszcze kilka miesięcy temu. Kolejki przed wydziałami ksiąg wieczystych w dużych aglomeracjach, na przykład w Katowicach, Poznaniu, Łodzi czy Krakowie, ustawiają się już od samego rana.

Powodów obecnego oblężenia jest kilka. Po pierwsze, trwa wzmożony ruch na rynku: ludzie masowo kupują i sprzedają mieszkania. Kolejnym powodem są niższe opłaty sądowe obowiązujące od marca. Na wzmożony ruch wpłynęła też zapowiedź zmian w przyznawaniu kredytów hipotecznych w walutach obcych - od 1 lipca obowiązują bardziej rygorystyczne kryteria ich udzielania.

Zatory w wydziałach ksiąg wieczystych były więc nie do uniknięcia, pisze "Rzeczpospolita". Jednak obsługę można usprawnić. W gdańskiej hipotece zatrudniono dodatkowo kilku pracowników. - Dzięki temu tłok udaje się znacznie szybciej rozładować, mówi sędzia Hanna Lange-Bieszki, rzecznik Sądu Okręgowego w Gdańsku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Trwa szturm na hipoteki - prasa