Trwa walka o roaming

WCH
opublikowano: 16-07-2008, 00:00

Viviane Reding, unijna komistarz ds. społeczeństwa informacyjnego i mediów, wciąż walczy o niższe koszty roamingu w UE.

Viviane Reding, unijna komistarz ds. społeczeństwa informacyjnego i mediów, wciąż walczy o niższe koszty roamingu w UE.

GSM Association ogłosiła, że od kwietnia 2007 r. do kwietnia 2008 r. średnia stawka za SMS w roamingu na terenie UE spadła o 18 proc., a za transmisję danych o 25 proc. Mimo to podczas targów Mobile World Congress, organizowanych przez tę organizację w Barcelonie w lutym br., komisarz Reding poprosiła operatorów o obniżenie cen, stwierdzając, że „prawdziwy przełom w dziedzinie roamingu transmisji danych dokona się dopiero wtedy, gdy znacznie obniżą się stawki międzyoperatorskie”.

Średnia stawka za wiadomość SMS w roamingu to teraz 28 eurocentów, a stawki krajowe — 5-10 eurocentów. Dlatego np. za SMS z Neapolu do Mediolanu (odległość około 950 km) płaci się mniej niż z Mediolanu do Wiednia (około 560 km). Komisarz Reding chce ograniczyć różnice roamingowych i krajowych opłat za SMS do 3 eurocentów i wedle wszelkiego prawdopodobieństwa podejmie wkrótce w tej sprawie działania mimo protestów operatorów sieci — prognozuje firma doradcza Frost & Sullivan.

Obniżenie opłat za SMS i transmisję danych w roamingu to kolejny kamień milowy na drodze do stworzenia jednolitego systemu stawek w ramach Jednolitej Europejskiej Sieci Informacyjnej (Single European Information Space). Kolejny krok mógłby dotyczyć kosztów połączeń międzysieciowych. Komisarz Reding jest zdecydowana, by je radykalnie ograniczyć. Będzie to kolejny cios dla operatorów, bo opłaty za połączenia międzysieciowe to istotna pozycja w ich przychodach. Aby pokryć straty, będą musieli wprowadzać opłaty dla odbiorcy połączenia, a więc przerzucą koszty na klientów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WCH

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy