Trwa wyprzedaż Elektrobudowy

Zbigniew Bętlewski
04-10-2001, 00:00

Trwa wyprzedaż Elektrobudowy

W środę trzecią sesję z rzędu traciły na wartości akcje Elektrobudowy. Tym razem kurs zanotował spadek o 1,9 proc., a wolumen obrotów wyniósł 30 tys. akcji i był zdecydowanie wyższy od notowanych w trakcie ostatnich tygodni. Widać więc, że inwestorzy zdecydowali się na zintensyfikowanie wyprzedaży akcji spółki i gdyby nie zakupy podtrzymujące kurs pod koniec sesji, spadek byłby znacznie większy (ponad 6 proc.).

Ostatnie wydarzenia są efektem drastycznej obniżki prognozy wyników na ten rok (zysk netto ma wynieść 6,3 mln zł, a więc 1/3 wcześniej zapowiadanego). Jednak problemy Elektrobudowy trwają znacznie dłużej. Po kilku latach stałej progresji wyników finansowych, 2000 rok przyniósł spadek przychodów aż o 28 proc., spółka zanotowała też stratę netto w kwocie 7,6 mln zł. Pierwsze półrocze 2001 przyniosło dalszy spadek sprzedaży, na szczęście spółka notuje dodatni wynik finansowy. Od dłuższego czasu trwają też poszukiwania inwestora strategicznego, ale dotychczas nie przyniosły one rezultatów (inwestorzy finansowi z grupy Enterprise Investors są w spółce obecni już od kilku lat). Nie wiadomo, czy problemem są zbyt wysokie ocze-kiwania co do ceny za akcję, czy też nieciekawa kondycja spółki.

Konsekwencją m.in. tych wydarzeń jest długoterminowy trend spadkowy, w którym znajdują się akcje spółki (historyczny szczyt z 1997 roku to ponad 70 zł). Obecnie podejmowane są próby utrzymania kursu ponad historycznym minimum (17,1 zł), gdyż jego przełamanie otworzyłoby drogę do dalszych spadków, o trudnym do oszacowania zasięgu. Także sama spółka próbuje poprawić sytuację swoją i jej akcjonariuszy m.in. poprzez plany wzrostu sprzedaży eksportowej, zamiar przeprowadzenia fuzji z Energoaparaturą oraz skup własnych akcji w celu umorzenia. To ostatnie na razie pozwoliło zaledwie ograniczyć skalę spadku kursu na giełdzie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Zbigniew Bętlewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Trwa wyprzedaż Elektrobudowy