Trwają prace nad zmianami prawa dotyczącego gospodarki odpadami

PAP
opublikowano: 22-01-2008, 19:54

W resorcie środowiska trwają prace nad dwoma projektami ustaw: o odpadach wydobywczych oraz o bateriach i  akumulatorach. Zgodnie z unijnymi przepisami, pierwsza musi wejść w życie 1 maja 2008 r., a druga 26 września 2008 r.

Projekt nowelizacji ustawy o odpadach wydobywczych trafi do Sejmu do końca stycznia br., natomiast projekt ustawy o bateriach i akumulatorach w marcu br. - poinformował we wtorek wiceminister środowiska Jacek Jezierski podczas posiedzenia sejmowej komisji ochrony środowiska.

Komisja wysłuchała we wtorek informacji rządu na temat stopnia realizacji zobowiązań traktatowych Polski w zakresie gospodarki odpadami.

Jezierski wyjaśnił, że do końca ubiegłego roku Polska dostosowała do prawa unijnego wszystkie wymagane w tym terminie przepisy.

"Dotychczas Polska, na szczeblu krajowym, wywiązała się z przygotowania dokumentów wymaganych prawem UE i stosowne dokumenty zostały przekazane do Komisji Europejskiej. Poza tym Polska wywiązała się ze zobowiązań związanych z poziomem odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych" - powiedział Jezierski.

Wiceminister podkreślił, że samorządy i przedsiębiorstwa nie realizują zobowiązań związanych ze składowaniem odpadów komunalnych, ulegających biodegradacji. "Obok nowoczesnych spalarni produktów weterynaryjnych i medycznych funkcjonują spalarnie niedostosowane do wymagań UE. Ich liczba spada, ale ciągle są" - powiedział.

Około 20 proc. polskich gmin nadal nie ma uchwalonych Planów Gospodarki Odpadami (PGO) lub Regulaminów Utrzymania Czystości i Porządku (RUCiP). Ustawowy termin na uchwalenie tych pierwszych minął ponad trzy lata temu, a drugich - dwa lata temu.

Pod koniec grudnia koordynator społecznego monitoringu odpadami komunalnymi i poużytkowymi Piotr Rymanowicz informował, że trwający przez cały rok program wykazał, iż na 2.413 polskich gmin, 101 nie posiada uchwalonych PGO, a 402 nadal jest bez RUCiP.

Poza tym - jak podkreślił wiceminister - nie wszystkie zakłady przetwarzania sprzętu elektrycznego i elektronicznego są przystosowane do wymagań UE. "Niektóre przyjęte w kraju rozwiązania, jak na przykład dotyczące odpowiedzialności samorządów za organizowanie systemu gospodarowania odpadami komunalnymi odbiega od rozwiązań przyjętych w większości krajów UE" - dodał.

Na uregulowanie spraw związanych z gospodarką odpadami Polska ma czas do końca 2013 r. Wynegocjowane zostały dwa okresy przejściowe w tej dziedzinie. Pierwszy do końca 2010 r. zobowiązuje nasz kraj do ograniczania masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji o 25 proc. Drugi okres - upływający z końcem 2013 r. - zobowiązuje nas do 50-proc. ograniczenia takich odpadów.

Krajowy plan gospodarki odpadami zakłada, że za 4 lata recykling ma objąć 30 proc. odpadów, a w 2020 roku 65 proc. Obecnie jedynie 3 proc. odpadów komunalnych w Polsce jest wykorzystywane gospodarczo, pozostała część trafia na składowiska.

Z danych Ministerstwa Środowiska wynika, że Polacy z roku na rok produkują coraz więcej śmieci, choć nie wykazują tego statystyki GUS. Nadal spora część odpadów trafia na nielegalne wysypiska. Nowy system ma także uszczelnić gospodarkę odpadami i ukrócić powstawanie dzikich składowisk śmieci. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Trwają prace nad zmianami prawa dotyczącego gospodarki odpadami