Trwają rozmowy związkowców z kierownictwem Poczty Polskiej

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 28-04-2005, 19:22

Po zakończeniu obrad Rady Poczty Polskiej (PP) związkowcy będą negocjować z kierownictwem firmy projektprotokołu uzgodnień w sprawie gwarancji socjalnych dla pracowników Poczty - poinformował PAP w czwartek rzecznik prasowy Wspólnej Reprezentacji Związkowej (WRZ) Poczty Polskiej, Jerzy Lach.

Po zakończeniu obrad Rady Poczty Polskiej (PP) związkowcy będą negocjować z kierownictwem firmy projektprotokołu uzgodnień w sprawie gwarancji socjalnych dla pracowników Poczty - poinformował PAP w czwartek rzecznik prasowy Wspólnej Reprezentacji Związkowej (WRZ) Poczty Polskiej, Jerzy Lach.

    Negocjacje nad projektem porozumienia zaproponowanym przez kierownictwo firmy mają się zacząć w czwartek wieczorem.

    Związkowcy Poczty Polskiej, protestując przeciwko brakowi gwarancji socjalnych w planach restrukturyzacji firmy, od wtorku zajmują jedną z sal budynku centrali PP w Warszawie. Jak powiedział  Lach, w czwartek na sali zostało około 30 osób.

    W środę Lach powiedział, że związkowcy przedstawili dyrektorowi generalnemu Poczty projekt protokołu uzgodnień, jednak dyrektor go nie zaakceptował. Rzecznik prasowy WRZ nie wykluczył, że jeżeli do końca kwietnia strony nie dojdą do żadnego porozumienia, to w Poczcie dojdzie do strajku generalnego.

    W siedzibie Dyrekcji Generalnej PP trwały we wtorek rozmowy przedstawicieli związków zawodowych i Dyrekcji Generalnej z udziałem parlamentarzystów i przedstawicieli resortu infrastruktury. Dotyczyły one przyszłości Poczty.

    Jak poinformował w komunikacie przesłanym w czwartek PAP rzecznik prasowy Poczty Marcin Anaszewicz, "priorytetem podejmowanych działań w firmie jest doprowadzenie do tego, że Poczta Polska stanie się przedsiębiorstwem mogącym skutecznie konkurować z firmami zarówno z kapitałem polskim jak zagranicznym, których obecnie na polskim rynku usług pocztowych działa już ponad 90".

    "Celem przygotowywanych przez pracowników Poczty Polskiej, konsultowanych z najlepszymi firmami doradczymi, zmian nie jest restrukturyzacja Przedsiębiorstwa przez redukcję etatów" - tłumaczy komunikat.

    Przygotowane projekty omawiane były zarówno z całą kadrą kierowniczą, jak i pracownikami wszystkich zakładów pracy PP, a w wielu przypadkach prezentowane były związkom zawodowym.  "Przygotowując schemat nowej struktury organizacyjnej PP opieraliśmy się na doświadczeniach największych operatorów pocztowych w Europie. Wprowadziły ją m.in.: poczta niemiecka, holenderska, brytyjska, francuska" - podaje komunikat.

    Od 1 maja br. mają rozpocząć działalność trzy nowe jednostki organizacyjne PP: Centrum Usług Pocztowych, Centrum Usług Transportowych oraz Centrum Usług Koncesjonowanych. Są to samodzielne jednostki biznesowe działające w strukturach przedsiębiorstwa, "dedykowane poszczególnym grupom produktów i usług", podaje komunikat. 

    1 maja dojdzie w Warszawie do manifestacji związkowców z Telekomunikacji Polskiej (TP) w obronie miejsc pracy, do której mają się przyłączyć także związkowcy z Poczty Polskiej -  zapowiedzieli w czwartek związkowcy z TP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane