Trybunał karci związkowców i PiS

JK
opublikowano: 02-07-2008, 00:00

Sposób wyboru rad pracowniczych jest niezgodny z konstytucją — orzekł Trybunał Konstytucyjny.

Sposób wyboru rad pracowniczych jest niezgodny z konstytucją — orzekł Trybunał Konstytucyjny.

Sędziowie wzięli wczoraj w obronę pracowników, którzy w swojej firmie nie należą do reprezentatywnej organizacji związkowej. Uznali, że nieprzyznanie takim osobom prawa do wyboru członków tzw. rad pracowniczych jest niezgodne z ustawą zasadniczą. Trybunał nakazał w ciągu roku zmianę przepisów. Po wejściu w życie nowych rady pracownicze powołane według starych zasad mają utracić mandaty i w przedsiębiorstwach trzeba będzie wybrać nowe.

TK rozpatrywał skargę Konfederacji Pracodawców Polskich (KPP) na niektóre przepisy ustawy o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji. Ustawę tę przyjął rząd PiS w 2006 r. i skierował do parlamentu. Jej celem było zwiększenie ochrony osób pracujących w firmach zatrudniających ponad 50 osób. Ówczesny rząd uznał, że obok związków zawodowych należy powoływać w nich rady pracownicze, którym pracodawca musiałby udzielać informacji o działalności przedsiębiorstwa, jego sytuacji ekonomicznej, planach inwestycyjnych, planowanych zmianach zatrudnienia. Członkowie rady objęci zostali specjalną ochroną. Bez zgody rady jej członkowi nie wolno wypowiedzieć stosunku pracy, zwolnić bez wypowiedzenia ani pogorszyć mu warunków pracy i płacy. Od początku prac nad ustawą ostro krytykowały ją organizacje biznesowe, zarzucając jej bezzasadne zwiększanie władzy związków zawodowych.

Ustawa ustanawia zasadę, że członków rady wybiarają organizacje związkowe. KPP zaskarzyła ją z uwagi na dyskryminację pracowników nienależących do związków zawodowych.

— Zaskarżone przepisy stawiają pracowników nienależących do związków w gorszej sytuacji niż członków organizacji związkowych — mówi Teresa Liszcz, sędzia TK.

Andrzej Malinowski, szef KPP, chce pójść za ciosem.

— Elity polityczne kokietują związki zawodowe. To patalogiczna sytuacja. Wyrok TK otwiera drogę do zakwestionowania wielu złych przepisów regulujących stosunki między pracodawcami a pracownikami. Przygotowujemy już skargi — dodaje Andrzej Malinowski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JK

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu