Trybunał UE: Przekazywanie USA danych o pasażerach lotów nielegalne

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 30-05-2006, 10:34

Przekazywanie władzom USA europejskich danych o pasażerach samolotów jest nielegalne - orzekł we wtorek Europejski Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu. USA nalegały na przekazywanie tych danych w ramach walki z terroryzmem po zamachach z 11 września 2001 r.

Przekazywanie władzom USA europejskich danych o pasażerach samolotów jest nielegalne - orzekł we wtorek Europejski Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu. USA nalegały na przekazywanie tych danych w ramach walki z terroryzmem po zamachach z 11 września 2001 r. 

Najwyższy organ sądowy Unii Europejskiej, przyznając rację Parlamentowi Europejskiemu, uznał za nieważne decyzje Rady Ministrów i Komisji Europejskiej, które zgodziły się na przekazywanie tych danych USA.

Na mocy porozumienia UE-USA z maja 2004 r. europejskie linie lotnicze były zobowiązane do przekazywania władzom amerykańskim danych o pasażerach odlatujących do Stanów Zjednoczonych, w tym nazwiska, adresu, form płatności za bilet, kontaktowych numerów telefonicznych.

Trybunał UE uznał, że porozumieniu UE-USA brak podstaw prawnych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane