Trybunał uznał, że DT wykonał opcję call na 48 proc. udziałów PTC

Internet Securities
12-06-2006, 14:19

Trybunał Arbitrażowy w Wiedniu wydał częściowy wyrok w sprawie T-Mobile Deutschland GmbH, spółki należącej do Deutsche Telekom, przeciwko Elektrimowi, w którym stwierdził, że DT w sposób ważny wykonał wobec Elektrimu opcję kupna udziałów Polskiej Telefonii Cyfrowej (PTC), podał Elektrim w komunikacie w poniedziałek.

Trybunał Arbitrażowy w Wiedniu wydał częściowy wyrok w sprawie T-Mobile Deutschland GmbH, spółki należącej do Deutsche Telekom, przeciwko Elektrimowi, w którym stwierdził, że DT w sposób ważny wykonał wobec Elektrimu opcję kupna udziałów Polskiej Telefonii Cyfrowej (PTC), podał Elektrim w komunikacie w poniedziałek.

Wyrok zapadł w ramach postępowania arbitrażowego toczącego się przed Międzynarodowym Centrum Arbitrażowym przy Austriackiej Izbie Gospodarczej w Wiedniu.

„W orzeczeniu Trybunał Arbitrażowy, stwierdził, że DT w sposób ważny na podstawie art. 16 umowy wspólników Polskiej Telefonii Cyfrowej Sp. z o.o. (PTC) wykonał wobec Elektrim SA opcję kupna udziałów PTC” – podano w komunikacie.

„Opcja kupna została wykonana na skutek istotnego naruszenia (Material default) przez Elektrim SA umowy wspólników PTC” – czytamy dalej.

Elektrim podał, że cena przeniesienia udziałów PTC zostanie ustalona w toku dalszego postępowania, przy uwzględnieniu art. 16,3 umowy wspólników PTC. Sprawy kosztów postępowania zostaną rozstrzygnięte w kolejnym orzeczeniu Trybunału Arbitrażowego.

DT od pewnego czasu domagał się realizacji „opcji call” poprzez odkupienie 48% udziałów w operatorze sieci Era i Heyah za ok. 350 mln euro. Jest to cena znacząco niższa od wycen rynkowych.

Niedawno wiedeński trybunał uznał, że przeniesienie 48% udziałów PTC z Elektrimu do Elektrimu Telekomunikacji (spółki kontrolowanej przez Vivendi) było nieskuteczne i Elektrim zawsze był właścicielem udziałów operatora komórkowego. Wyrok został częściowo, jak wnioskował Elektrim, uznany na terytorium Polski 29 marca 2006 roku.

W sporze o PTC toczy się jeszcze kilka innych postępowań przed sądami w Polsce i za granicą. Sąd ma m.in. zająć się rozpatrzeniem odwołania od decyzji o wpisie do KRS, w którym jako udziałowcy PTC figurują obecnie: Elektrim Telekomunikacja – 47,9998% udziałów, T-Mobile Deutschland GmbH – 22,5% udziałów, MediaOne International BV (spółka zależna od DT) – 22,5% udziałów, Polpager Sp. z o.o. – 4,0% udziałów, CARCOM Warszawa Sp. z o.o. – 1,9% udziałów, Elektrim Autoinwest SA – 1,1% udziałów, Elektrim SA – 0,0002% udziałów. (ISB)

tom/dag

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Trybunał uznał, że DT wykonał opcję call na 48 proc. udziałów PTC