Trzeba podpisać umowę leasingową

Marlena Kaczmarek
opublikowano: 02-11-2000, 00:00

Trzeba podpisać umowę leasingową

Internet nie zastąpi kontaktu z leasingobiorcą

O JEDNO MNIEJ: Wyeliminowaliśmy konieczność osobistej wizyty klienta w oddziale EFL — twierdzi Jolanta Wiza, specjalista ds. rozwoju rynku IT w Europejskim Funduszu Leasingowym. fot. BS

Zawieranie umów leasingowych przez Internet to dla polskich firm na razie przyszłość i to dość niepewna. Od roku taką ofertę, choć w okrojonej formie, udostępnia w Polsce wyłącznie Europejski Fundusz Leasingowy.

Zawieranie umów leasingowych przez Internet jest formą dość kontrowersyjną. Metoda ta nie jest na razie powszechnie stosowana ani na świecie, ani tym bardziej w Polsce. Hasło leasing funkcjonuje co prawda we wszystkich polskich portalach internetowych, jednak linki odsyłające do stron WWW, są najczęściej jedynie reklamą leasingodawcy.

— Posiadamy własną stronę WWW, na której informujemy klienta m.in. o tym, jaka jest idea leasingu i korzyści z niego płynące. Nie przewidujemy jednak możliwości zawarcia umowy leasingowej przez Internet. Strona internetowa ma przede wszystkim reklamować naszą firmę — twierdzi Piotr Dzięcioł z Towarzystwa Leasingowego Wieniawa.

Pierwsze próby

Pierwszą firmą leasingową w Polsce, która postanowiła na szerszą skalę wykorzystać możliwości Internetu do zawierania umów lea-singowych, jest Europejski Fundusz Leasingowy. EFL wprowadził na rynek program Interleasing, w ramach którego klient w celu zapoznania się z ofertą finansowania oraz podpisania umowy leasingowej nie musi już udawać się do oddziału firmy leasingowej.

— Specjalna witryna internetowa programu Interleasing zawiera narzędzia umożliwiające dealerom przedstawienie oferty leasingowej klientowi oraz sporządzenie samej umowy. Zanim klient złoży podpis na umowie, punkt sprzedaży sprzętu, korzystając z tej witryny przygotowuje w imieniu klienta wniosek leasingowy, który przesyła Internetem do Call Center w EFL. Umożliwia to podjęcie szybkiej decyzji kredytowej, która w większości przypadków wraca do dealera po 15-20 minutach — mówi Jolanta Wiza, specjalista ds. rozwoju rynku IT w Europejskim Funduszu Leasingowym.

Umowę leasingową w programie Interleasing można zawrzeć w 500 punktach dealerskich branży IT.

Większość leasingodawców jest jednak zdania, że w przypadku zawierania tego typu umów, Internet nigdy nie zastąpi bezpośrednich kontaktów z klientem.

— Nie wyobrażam sobie, abyśmy kiedykolwiek mogli podpisać umowę leasingową przez Internet. Taka metoda być może zdałaby egzamin w przypadku umów standardowych. Jednak przy negocjacjach kontraktów dotyczących jakiegokolwiek wyposażenia przemysłowego najważniejszy jest kontakt z klientem — mówi Grzegorz Walczak z BRE Leasing.

— Nie przewidujemy takiej możliwości. Podpisanie umowy wiąże się przecież z niemałym ryzykiem dla leasingodawcy. Klient musi przyjść oraz osobiście podpisać weksel i umowę — dodaje Dariusz Suchorz z Bankowy Leasing PKO BP.

Podpis elektroniczny

Specjaliści są zdania, że wiele zmieni wprowadzenie ustawy o podpisie elektronicznym. Projektu takiego aktu prawnego na razie nie ma. W Sejmie nad analizą istniejących ustaw pracują cztery zespoły ekspertów, natomiast premier Jerzy Buzek zapowiedział, że ta sprawa zostanie poruszona pod koniec 2000 roku. Prawdopodobnie jednak termin ten zostanie przesunięty.

— Obecnie w opinii prawników, rozpoczynające współpracę gospodarczą podmioty muszą pierwszą, podstawową umowę sporządzić w formie pisemnej. Dalsze uzgodnienia, takie jak chociażby rozliczenia między tymi firmami, mogą być dokonywane na różne sposoby, m.in. przez Internet — jeśli tak stanowi umowa wstępna. Ustawa o podpisie elektronicznym zlikwidowałaby konieczność sporządzenia w formie pisemnej tej pierwszej podstawowej umowy, przez co usprawniłoby cały proces — twierdzi Jolanta Bogusz, wiceprezes Getin ST.

Marlena Kaczmarek

m.kaczmarek@pulsbiznesu.com.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marlena Kaczmarek

Polecane