Trzeba zachować zimną krew

DI
opublikowano: 19-01-2007, 00:00

Robert Gwiazdowski

ekspert centrum im. Adama Smitha

Póki dominujący głos w PKN Orlen ma państwo, póty każdy wybór nowego prezesa będzie mieć charakter polityczny. Powinniśmy więc jak najszybciej dokończyć prywatyzację płockiej spółki. Chcę jednak zaznaczyć, że skoro mogli wybierać swoich kandydatów ministrowie Wąsacz, Kaczmarek czy Socha, to mógł to zrobić także i minister Jasiński.

Rafał Salwa

niezależny analityk giełdowy

Rynek już od kilku miesięcy oczekiwał zmian na stanowisku prezesa PKN Orlen. W krótkim terminie nie wpłynie to więc na notowania spółki. W dłuższej perspektywie wszystko zaś zależy od tego, jaką strategię dla spółki nakreśli zarząd pod kierunkiem nowego szefa.

Andrzej Szczęśniak

ekspert paliwowy

Pewne podstawy merytoryczne do odwołania prezesa Chalupca były. Weźmy choćby spadek wartości spółki o 25 proc., podczas gdy inne spółki naftowe rosły. Jed- nak nie ma wątpliwości, że decydujące były w tym przypadku czynniki poli- tyczne.

Poprzez zmianę szefa spółki rząd wyraźne chciał poka- zać zmianę polityki w sektorze paliwowym. Teraz mniej będą liczyły się elementy biznesowe w działalności firm, za to bardziej bezpieczeństwo energetyczne państwa. Jeśli chodzi o nowego prezesa Orlenu, to pewien niepokój budzi jego małe doświadczenie w biznesie. Spółka zaś narażona jest na wiele rodzajów ryzyka związanego choćby z przejętymi Możejkami.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy