Trzeba zbadać interes i renomę

JBR
opublikowano: 17-07-2006, 00:00

Urząd Patentowy ma jeszcze raz przyjrzeć się wygaszeniu wartej 75 tys. EUR marki wódki Wyborna — orzekł sąd.

Przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Warszawie rozegrał się kolejny akt sporu spółki Wyborowa z warszawskim Polmosem. Sporu o markę Wyborna. Sięga on lat 90., kiedy państwowe przedsiębiorstwo Polmos zostało podzielone na 24 spółki.

Wyborna Wyborowa

Rozdzielono między nie znaki towarowe. Marka wódki Wyborowa przypadła Polmosowi z Poznania (obecnie Wyborowa SA), Wyborna — Polmosowi z Warszawy.

— Minister skarbu, w którego gestii pozostawały wówczas polmosowskie znaki towarowe, był skłonny odstąpić Wyborną Poznaniowi za 75 tys. EUR — mówi Ewa Gadzińska, adwokat Polmosu Warszawa.

Blisko pięć lat temu Wyborowa zażądała od Urzędu Patentowego wygaszenia marki Wyborna. Taki wniosek może zgłosić każdy, kto ma w tym interes prawny. Marka ulega wygaszeniu, jeśli nie była używana przez trzy lub pięć lat.

Wyborowa uzasadniała interes prawny tym, że wytoczyła Warszawie sprawę o używanie słowa „wyborna” dla oznaczania wódek. Poza tym — argumentowała spółka — marka Wyborowa jest renomowana, a znaki stołecznego Polmosu ją osłabiają.

Ten ostatni replikował, że używa Wybornej, udzielając na nią licencji, a w 2001 r. sam podjął produkcję takiej wódki.

Nie tym razem

UP odmówił wygaszenia marki. Nie doszukał się interesu prawnego Wyborowej i uznał, że obie marki nie są podobne i nie szkodzą sobie wzajemnie.

— UP nie miał badać podobieństwa, lecz przesłanki dla wygaszenia marki — mówi mec. Dorota Rzążewska, pełnomocnik Wyborowej. Skarga na decyzję UP trafiła do WSA. Ten uznał, że decyzja jest wadliwa i UP musi się zająć sprawą jeszcze raz.

— Nie można odmówić wygaszenia znaku z powodu braku interesu prawnego. Sąd zresztą uważa, że Wyborowa ten interes ma. UP powinien zbadać sprawę merytorycznie, a przy okazji pochylić się nad kwestią renomy znaku Wyborowa — uzasadniała sędzia Maria Jagielska.

UP zatem ma zbadać, czy Wyborowa jest renomowana i czy Wyborna była używana czy nie. Warszawski Polmos może zaskarżyć wyrok do NSA.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JBR

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu