Trzech kandydatów chce budować na Wyspie Spichrzów

  • Emil Górecki
opublikowano: 28-05-2014, 00:00

Wartość inwestycji w ramach gdańskiego PPP jest wyceniana na 200-300 mln zł.

Trzy podmioty są zainteresowane zabudowaniem w formule partnerstwa publiczno-prywatnego gdańskiej Wyspy Spichrzów. To francuski Bouygues Immobilier, konsorcjum pomorskich firm Activia, Euro Styl, KD Kozikowski Design Pracownia Architektoniczna i Nowak Nieruchomości, a także konsorcjum Multibudu, spółki Wojciecha Ciurzyńskiego, i belgijskiego dewelopera Immobel.

— Do końca tygodnia potrwa weryfikacja dokumentów. W przyszłym tygodniu okaże się, które wnioski przeszły pozytywną weryfikację pod względem formalnym — mówi Dariusz Wołodźko z gdańskiego ratusza.

Władze Gdańska szacują wartość tego projektu na 200- -300 mln zł. Umowa zawiązania spółki celowej ma być podpisana do listopada 2014 r. Na blisko 2-hektarowym terenie przeznaczonym pod inwestycję powstaną powierzchnie handlowe, usługowe i mieszkaniowe. Teren ma już uchwalony plan zagospodarowania przestrzennego i umocnione nabrzeża. W pierwszym podejściu — jeszcze przed kryzysem — miasto o zagospodarowaniu historycznej wyspy rozmawiało z Polnordem, którego szefem był wówczas Wojciech Ciurzyński. Ostatecznie prezes ze spółką się pożegnał w 2011 r., a jego następca z projektu zrezygnował. W przyszłym tygodniu upływa termin składania ofert na podobną inwestycję, choć w nieco mniejszej skali — zagospodarowanie 1,4 ha w podwarszawskiej Kobyłce na mieszkania i powierzchnie użytkowe. Wartość tej inwestycji to kilkadziesiąt milionów złotych. Również w tym przetargu wystąpić zamierza spółka Wojciecha Ciurzyńskiego. Tym razem jej partnerem z większościowym udziałem będzie Unidevelopment, spółka córka giełdowego Unibepu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Emil Górecki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu