Trzech walczy o 40 mln zł

Mariusz Zielke
opublikowano: 10-08-2006, 00:00

Ericsson z Solideksem, Alcatel z NextiraOne i Computerland z Netią rywalizują o budowę telesieci. Rozstrzygnięcie za kilka dni.

Kolejny duży przetarg na budowę sieci informatycznej: w dużej części dzięki pieniądzom unijnym w województwie kujawsko-pomorskim ma powstać nowoczesna infrastruktura teleinformatyczna zapewniająca dostęp do internetu administracji i mieszkańcom województwa. O zamówienie rywalizują: Ericsson z Solideksem, Alcatel z NextiraOne i Computerland z Netią. Budżet projektu wynosi ponad 40 mln zł. Rozstrzygnięcie przetargu powinno nastąpić w przyszłym tygodniu.

— To druga część projektu. Pierwszą był zakup światłowodów przez spółkę powołaną do zarządzania tą siecią — mówi osoba zbliżona do jednego z oferentów.

Spółka Kujawsko-Pomorska Sieć Informacyjna (KPSI) za 20- -letnią dzierżawę łączy zapłaciła, według informacji „PB”, około 20 mln zł. Szczegółowych danych na temat ofert nie udało nam się uzyskać.

— Wolelibyśmy poczekać do przyszłego tygodnia z udzielaniem informacji, gdyż przetarg przebiega bardzo ciężko. Nie chcielibyśmy na niego wpływać — mówi Krystyna Nowak, dyrektor zarządzający KPSI.

Protesty przedłużają procedurę, mogły wręcz doprowadzić do unieważnienia postępowania. Trudno się dziwić, że dyrektor dmucha na zimne. Największy ostatnio przetarg na budowę sieci dla MSWiA (wartość 300 mln zł) padł z hukiem w końcu ubiegłego roku po półtorarocznym postępowaniu. Z kolei przetarg na sieć dla resortu sprawiedliwości, która za 80 mln zł miała połączyć prokuratury, sądy i więzienia, wciąż jest nierozstrzygnięty mimo dwuletniego postępowania (sądy rozpatrują kolejne odwołania). Z rozstrzygnięciem postępowania KPSI musi się spieszyć, bo projekt ma być ukończony w marcu 2007 r.

KPSI została powołana przez środowisko akademickie i samorządowców w celu budowy infrastruktury szerokopasmowej dla podniesienia atrakcyjności inwestycyjnej województwa. Spółka dostała dofinansowanie z funduszy Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego, z którego może wykorzystać blisko 77 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Zielke

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu