Trzech zabiega o zakup Gamratu

Anna Bytniewska
21-08-2003, 00:00

O przejęcie Zakładu Tworzyw Sztucznych Gamrat starają się Anwil, ZCh Boryszew oraz konsorcjum Cellfast-Nowy Styl.

Ministerstwo Skarbu Państwa w ciągu dwóch tygodni ma wybrać inwestora, który otrzyma wyłączność w negocjacjach na zakup Gamratu, spółki, która jest największym w Polsce producentem systemów rynnowych i jedynym w kraju wytwórcą wykładzin obiektowych. Resort chce sprzedać co najmniej 10 proc. akcji firmy. Wiążące oferty na zakup spółki złożyli włocławski Anwil, Zakłady Chemiczne Boryszew i konsorcjum Cellfast-Nowy Styl.

— Przesłaliśmy MSP rekomendację dotyczącą wyboru inwestora dla ZTS Gamrat. Nie mogę jednak ujawnić, którą firmę wytypowaliśmy — mówi Jan Janczyk z BRE Corporate Finance, doradcy prywatyzacyjnego.

Przyszli inwestorzy na razie oszczędnie wypowiadają się na temat swoich planów.

— Uważamy, że ta firma ma przed sobą duże szanse na rozwój, chociaż jest w trudnej sytuacji. Mamy pomysły na to jak poprawić jej kondycję. Dopóki ministerstwo nie wybierze inwestora, nie chcę jeszcze ich ujawniać. Złożyliśmy ofertę na wszystkie zaoferowane przez resort skarbu akcje Gamratu z wyłączeniem produkcji specjalnej spółki — mówi Benedykt Michewicz, prezes Anwilu.

Anwil jest dostawcą podstawowego surowca dla Gamratu — polichlorku winylu.

W spółce Cellfast, produkującej m.in. węże do nawadniania, nikt nie chciał z nami rozmawiać na temat udziału firmy w procesie prywatyzacji Gamratu. Powiedziano nam jedynie, że w tę sprawę bezpośrednio zaangażowany jest jeden z właścicieli Cellfastu, a nie sama spółka. Cellfast złożył ofertę w konsorcjum z firmą Nowy Styl z Krosna, której właścicielami są m.in. bracia Adam i Jerzy Krzanowski. Spółka zajmuje się produkcją krzeseł. Także i tutaj nie udzielono ,,PB” informacji o planach inwestycyjnych firmy związanych z Gamratem.

Boryszew podkreśla natomiast, że zakup Gamratu traktuje jako przyjazne przejęcie.

— Boryszew i Gamrat mają bardzo zbliżony profil produkcji. Zakup tej spółki wzbogaciłby naszą ofertę handlową. Jesteśmy zainteresowani rozwojem wszystkich segmentów jej produkcji oraz wyprowadzeniem spółki na prostą — podkreśla Waldemar Zwierz, członek zarządu Boryszewa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bytniewska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Trzech zabiega o zakup Gamratu