Trzeci dzień wzrostów

Paweł Kubisiak
15-09-2006, 00:00

Główne giełdy Europy przez większą część dnia rosły, ale pod koniec sesji przeważyła chęć realizacji zysków. Indeksy zamknęły dzień na minusie. Popyt napędzały dobre dane makroekonomiczne oraz rosnące ceny ropy i metali, które nieznacznie odrobiły ubiegłotygodniowe straty. Nie zabrakło też dobrych wyników i informacji o przejęciach.

Rynek dobrze przyjął publikację naj- nowszego raportu MFW, który zwiększył swoje prognozy wzrostu światowej gospodarki. Według ekspertów funduszu, globalny wzrost gospodarczy wyniesie w tym roku 5,1 proc., a w przyszłym 4,9 proc. Dobre nastroje wzmocniły dodatkowo publikacje danych makroekonomicznych za oceanem. Sprzedaż detaliczna w USA wzrosła o 0,2 proc., podczas gdy rynek spodziewał się spadku. Dodatkowo spadła liczba nowych bezrobotnych, co dobrze świadczy o kondycji największej gospodarki świata.

Śladem drożejących surowców drożały spółki wydobywcze i paliwowe. Dużym popytem cieszyły się m.in. akcje BHP Billiton, największej na świecie firmy wydobywczej, jego niewiele mniejszego rywala Rio Tinto Group oraz BP, drugiego w Europie producenta paliw. Na rynku pojawiły się doniesienia o kolejnych fuzjach, które dodatkowo napędzały popyt na akcje. Środowa informacja o planach połączenia producentów ciężarówek — szwedzkiej Skanii i koncernu MAN wzmocniła wycenę niemieckiej spółki o przeszło 5 proc.

Od otwarcia dużą uwagę skupiał holenderski bank ABN. To wynik spekulacji o zainteresowaniu przejęciem największego holenderskiego banku przez Bank of America. Ponad 10 proc. zyskały w Londynie akcje AWG. Spółka dostarczająca wodę sześciu milionom klientów w Wielkiej Brytanii poinformowała, że ma być przejęta.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Kubisiak

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Trzeci dzień wzrostów