Trzeci filar, czyli nowy przejaw patriotyzmu

  • Jacek Kowalczyk
09-12-2013, 00:00

Przedsiębiorcy nie wierzą w zapisy księgowe ZUS. Zostaną w OFE, choć wierzą tylko w wartość własnych oszczędności

Jak postanowili, tak zrobili. Sejm głosami koalicji PO-PSL przyjął ustawę o zmianach w systemie emerytalnym. Zdecydował, że połowa oszczędności zgromadzonych w OFE (ulokowana w obligacjach) zostanie wkrótce umorzona, a zobowiązania weźmie na siebie państwo. Ponadto od początku kwietnia do końca lipca 2013 r. każdy uczestnik powszechnego systemu emerytalnego będzie mógł wybrać, czy chce zostać w OFE, czy woli odkładać pieniądze tylko w ZUS.

Choć wywracanie reformy emerytalnej nie buduje zaufania obywateli do państwa, to debata na temat zmian w OFE z pewnością przyniosła jeden pozytywny skutek — prawdopodobnie uświadomiła części społeczeństwa, jak głodowe będą nasze przyszłe emerytury. Przypomniała, że na obecnych emerytów — nawet żyjących od pierwszego do pierwszego — powinniśmy patrzeć raczej z zazdrością niż litością.

Być może dzięki temu więcej Polaków zacznie samodzielnie odkładać na emeryturę, bo na razie robią to nieliczni. Z instrumentów emerytalnych, które dostępne są obecnie na polskim rynku, korzysta zaledwie kilka procent dorosłych Polaków. Na indywidualnych kontach emerytalnych (IKE, zwolnione z podatku Belki) aktywnie oszczędza 212 tys. osób, a na wprowadzonych w 2011 r. indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego (IKZE, odliczane jako ulga dochodowa od podatku PIT) — zaledwie 30 tys. Łącznie wszyscy uczestniczy IKE i IKZE uzbierali dotychczas 3,9 mld zł, czyli tyle co nic (statystycznie około 100 zł na obywatela, wypłacane przez 20 lat emerytury).

Żeby zachęcić Polaków do odkładania na starość, rząd przy okazji zmian w OFE wprowadził zmiany w trzecim filarze. Podatek od wypłaty z IKZE wynosić będzie 10 proc., a nie tyle, ile wynoszą aktualne stawki PIT (obecnie 18 i 32 proc.), jak mówiły dotychczasowe przepisy.

— To znakomita wiadomość. Dotąd nawet nie było wiadomo, jaki podatek ostatecznie się zapłaci, bo za kilkadziesiąt lat stawki PIT mogą być wyższe niż dzisiaj. Teraz sytuacja jest jasna — mamy określony, niski podatek. Do „starego” IKZE nie zachęcałem swojego 20-letniego syna, do obecnego będę już go namawiał — mówi Adam Sankowski, przewodniczący Komitetu Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej RAZEM.

O potrzebie odkładania pieniędzy na starość mówi też wielu zapytanych przez nas menedżerów. Wiele wskazuje na to, że przy obecnym stanie finansów państwa samodzielne oszczędzanie na emeryturę staje się najwyższym przejawem patriotyzmu.

Co na to biznes?
RAFAŁ BRZOSKA, prezes Integera.pl:

Zostanę w OFE i będę namawiał do tego wszystkich dookoła. Uzasadnienie jest proste — wszystko, co państwowe, działa gorzej od prywatnego lub nie działa wcale, a finansowanie obecnej dziury w finansach publicznych z odkładanych przez lata oszczędności Polaków to populizm i zamach na własność prywatną.
TERESA KAMIŃSKA, prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej

Zostanę w OFE. Po pierwsze, bardzo wierzę w rynki i to, że moimi pieniędzmi wspomagam w ten sposób polskie inwestycje i rozwój gospodarczy kraju. Po drugie, wierzę, że rozłożenie na dwa filary jest bezpieczniejsze. Po trzecie, OFE gwarantuje dziedziczenie pieniędzy przez rodzinę.
RENATA KRAKOWSKA, prezes firmy drogowej Dromak, 30. Gazela Biznesu w rankingu krajowym w 2012

Jeszcze nie zdecydowałam, czy zostanę w OFE, czy przeniosę się do ZUS. Z jednej strony wydaje się, że różnica między tymi opcjami jest tak naprawdę niewielka. Trochę obawiam się jednak wpływu zmian na system emerytalny, a ponadto czy po kolejnych wyborach, kiedy ewentualnie powstanie inny rząd, nie zostaną wprowadzone kolejne.
ADAM PAWŁOWICZ, prezes Konsalnetu

Zostaję w OFE, bo wolę mieć pieniądze w dwóch koszykach, a nie w jednym. I nie wierzę, że zapisy księgowe ZUS będą mieć pokrycie w realnych pieniądzach w przyszłości. Biorąc pod uwagę demografię i malejącą liczbę pracujących, będą to zapisy papierowe. Zmiana jest zła i mam nadzieję, że okaże się niekonstytucyjna.
EWA MISIAK, prezes Baby & Care oraz Work Service International

Na pewno zostanę w OFE. Bardzo istotna jest możliwość wyboru, a najgorszą możliwą opcją jest zmuszanie do tego, żeby naszymi pieniędzmi dysponował ZUS. Zwłaszcza że do ZUS zawsze można się przenieść. Zostawię pieniądze w OFE i będę obserwować, jak sobie radzi, i sprawdzać bieżące wskaźniki. Najważniejsza dla mnie jako przedsiębiorcy jest kontrola nad tym, jak moje pieniądze pracują. Wierzę, że lepiej pracują w OFE.
GRZEGORZ ŚLAK, prezes Bartimpeksu

Nie wierzę w OFE, ale tam zostanę. Kiedyś zadeklarowałem przystąpienie do OFE, więc nie będę tego zmieniał. W ZUS również nie wierzę. Ten, kto nie zrozumie, że musi sam sobie zapewnić fundusze na starość, nie będzie miał z czego żyć. Rozwiązaniem jest samodzielne inwestowanie własnych pieniędzy, np. w nieruchomości. I to właśnie wszystkim polecam.
PRZEMYSŁAW SZTUCZKOWSKI, prezes i właściciel Cognoru

Zostaję w OFE, nie mam zaufania do ZUS. Nie wierzę, że państwowa instytucja jest w stanie dobrze zarządzać moimi pieniędzmi.
KRZYSZTOF FOLTA, prezes sieci hurtowni elektrotechnicznych TIM

Zostanę w OFE, choć nie ma co udawać, że to będzie fundament mojej emerytury. Sam sobie już stworzyłem prywatny fundusz emerytalny. Zostanę, bo do emerytury mam jeszcze 12 lat i przewiduję, że o ile w krótkim terminie polska giełda ucierpi na zmianach w systemie emerytalnym, o tyle w długim ma szansę dalej się rozwijać. Kondycja giełdy zależy przecież od stanu gospodarki i ilości pieniędzy. A pieniądza na świecie jest dużo.
LESZEK KŁOSIŃSKI, prezes firmy kosmetycznej Oceanic

Nie podjąłem jeszcze ostatecznej decyzji, choć skłaniam się, by pozostać w OFE. Wielofilarowość daje większe poczucie bezpieczeństwa i dywersyfikację ryzyka. Oczywiście ryzykowne jest całkowite ukierunkowanie inwestycji OFE w akcje. W przypadku funduszu emerytalnego dotychczasowy, zrównoważony portfel był zdecydowanie lepszym rozwiązaniem.

 

Jak głosowali

232 - Za ustawą o OFE głosowali posłowie: PO — 202, PSL — 28, MN — 1, niezrzeszeni — 1.

216 - Przeciwko głosowali posłowie: PiS — 133, TR — 33, SLD — 26, SP — 17, ID — 1, niezrzeszeni — 6.

1 - Wstrzymali się: PSL — 1.

11 - Nieobecni: PO — 1, PiS — 4, TR — 3, ID — 3.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Kowalczyk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Emerytury / Trzeci filar, czyli nowy przejaw patriotyzmu