Trzeci kwartał podtrzymuje dobry humor amerykańskich inwestorów

Przemek Barankiewicz
02-07-2003, 22:08

Przez cały dzień amerykańskie indeksy systematycznie rosły. Z powodu Dnia Niepodległości środowa sesja była ostatnią w pełnym wymiarze w tym tygodniu. Największym popytem cieszyły się papiery producentów oprogramowania i brokerów. Ci ostatni pomogli pierwszym, a wyceny samych brokerów wsparł sąd odrzucający pozwy drobnych inwestorów przeciw analitykom.

Spółki finansowe były mocne po odrzuceniu przez sąd pozwu inwestorów przeciw działowi akcji m.in. Merrill Lynch. Odmienna decyzja mogła kosztować wielu brokerów miliony dolarów. Wyjątkiem w sektorze był w środę Lehman Brothers. Spółka traciła po informacji o rozmowach o fuzji z Neuberger Berman.

Silni byli producenci oprogramowania. Liderem blue chipów jest Microsoft. Merrill Lynch podwyższył rekomendację i prognozy zysków dla spółki Billa Gatesa w 2004 r. Microsoft, wspólnie z detalicznym Wal-Martem, trafił na listę najlepszych papierów rekomendowanych przez brokera. Zyskiwali także udziałowcy EMC, trzeci na świecie producent systemów przechowywania danych. Spółka może zyskać 5000 nowych klientów dzięki prawom do przechowywania oprogramowania firmy BMC Software.

W gorszych nastrojach była branża półprzewodników. Analitycy JP Morgan obniżyli do „gorzej niż rynek” rekomendację dla Novellusa, czołowego producenta maszyn do wyrobu chipów.

Nasila się walka o kontrolę nad PeopleSoft. Producent oprogramowania, zdecydowanie odrzucający ofertę przejęcia konkurencyjnego Oracle, podniósł kwartalne prognozy wyników. Przedstawiciele największego producenta baz danych uznali to za rozpaczliwą próbę podreperowania wizerunku przez zarząd PeopleSoft. Jednak akcje tej ostatniej spółki zyskały.

Istotne dane makro trafią na rynek w czwartek. W środę inwestorzy dowiedzieli się jedynie, że zamówienia przedsiębiorstw wzrosły w maju o 0,4 proc. To dobra informacja, bo miesiąc wcześniej zamówienia zmniejszyły się o 3 proc., a rynek oczekiwał, że w maju ich poziom się nie zmieni.

Ponieważ w piątek nie ma sesji na Wall Street, czwartek przyniesie więcej niż zwykle danych makroekonomicznych. O 14.30 czasu polskiego poznamy liczbę tzw. nowych bezrobotnych, płace w czerwcu, bezrobocie w czerwcu i liczbę nowostworzonych miejsc pracy poza rolnictwem. Najważniejsze będą jednak nastroje w sektorze usług. Dana, mierzone przez ISM, poznamy o godz. 16, a skrócona sesja potrwa do 19.

ONO

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Trzeci kwartał podtrzymuje dobry humor amerykańskich inwestorów