Trzeci z rzędu spadek europejskiego rynku akcji

opublikowano: 29-11-2022, 18:23
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Paneuropejski Stoxx Europe 600 zakończył sesję spadkiem o 0,1 proc. Staniały akcje prawie 62 proc. spółek z indeksu.

Notowaniom akcji w Europie nie sprzyjał wzrost rentowności obligacji, który nastąpił po „jastrzębiej” wypowiedzi szefowej Europejskiego Banku Centralnego, a także danych wskazujących na słabnięcie inflacji w kilku państwach eurolandu, m.in. Niemczech. Dodatkowo negatywnie na nastroje wpływał spadek indeksów za oceanem w pierwszej połowie wtorkowej sesji.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Podaż przeważała w 13 z 19 głównych segmentach europejskiego rynku akcji. Najmocniej taniały akcje spółek telekomunikacyjnych (-1,0 proc.), technologicznych (-1,2 proc.) i chemicznych (-1,7 proc.). Największym popytem cieszyły się papiery banków (1,6 proc.), spółek naftowych (1,8 proc.) i surowcowych (2,7 proc.).

W Londynie FTSE100 wzrósł o 0,5 proc., a trzy najmocniej drożejące spółki z indeksu to przedstawiciele branży finansowej: Prudential (3,9 proc.), HSBC (4,4 proc.) i Standard Chartered (5,0 proc.). W Paryżu CAC40 zyskał mniej niż 0,1 proc. Spadły kursy 24 z 40 spółek z indeksu. Najmocniej drożały akcje koncernu stalowego ArcelorMittal (3,0 proc.). We Frankfurcie DAX spadł o 0,2 proc. Staniały 23 z 40 niemieckich blue chipów, a najmocniej biotechnologiczny Sartorius (-3,8 proc.).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane