Trzeci z rzędu wzrostowy tydzień S&P500 i Nasdaq

opublikowano: 05-08-2022, 22:39
Obserwuj w MójPB:
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Dow Jones rósł na zamknięciu o 0,2 proc. S&P500 stracił 0,2 proc. Nasdaq kończył sesję zniżką o 0,5 proc. Przez tydzień S&P500 zyskał 0,4 proc., a Nasdaq 2,2 proc. To już trzeci z rzędu wzrostowy tydzień obu indeksów. Dow Jones stracił przez tydzień 0,1 proc.

Głównym motywem ostatniej sesja tygodnia na amerykańskich rynkach akcji był opublikowany przed jej rozpoczęciem raport z rynku pracy w lipcu. Okazał się szokująco dobry z punktu widzenia gospodarki, ale zły z perspektywy rynku finansowego, liczącego w ostatnim czasie na złagodzenie „jastrzębiej” polityki Fed. Wiadomość, że gospodarka dodała w lipcu dwa razy więcej miejsc pracy niż oczekiwano wywołała reakcję w postaci mocnego wzrostu rentowności obligacji USA i umocnienia dolara. Do ponad 70 proc. z 34 proc. w czwartek wzrosło szacowane przez rynek prawdopodobieństwo kolejnej podwyżki stóp o 75 pkt. bazowych na wrześniowym posiedzeniu FOMC. Pojawiły się także głosy o możliwości podwyżki o 100 pkt. Duże znaczenie mogą mieć w związku z tym dane o inflacji w lipcu, które zostaną opublikowane w najbliższą środę. Rynek oczekuje jej spadku do 8,7 proc. z 9,1 proc. w czerwcu. Tymczasem piątkowy raport pokazał całkiem spory wzrost stawki godzinowej za pracę. Według niektórych analityków, lipcowy raport z rynku pracy oznacza koniec wzrostowego rajdu w „rynku niedźwiedzia”, co będzie sprzyjać spółkom „value”. W piątek ich indeks wzrósł o 0,2 proc. wobec spadku o 0,5 proc. wskaźnika spółek wzrostowych.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

S&P500 spadł choć 56 proc. spółek z indeksu kończyło sesję wzrostem kursu. Podaż przeważała w 6 z 11 głównych segmentach indeksu. Najmocniej taniały spółki świadczące telekomunikacyjnie usługi (-0,9 proc.) oraz dostawcy dyskrecjonalnych dóbr konsumpcyjnych (-1,7 proc.). Największy popyt widać było w segmentach finansowym (0,8 proc.), który skorzysta z wzrostu rentowności, a także segmencie energii (2,0 proc.), w reakcji na odbicie cen ropy po przecenie w ostatnich dniach sesjach.

Zdrożało 16 z 30 blue chipów ze Średniej Przemysłowej Dow Jones. Najmocniej rosły kursy telekomu Verizon (1,2 proc.) i koncernu naftowego Chevron (1,65 proc.), których akcje w czwartek najmocniej taniały, a także banku JP Morgan Chase (3,0 proc.). Na dole tabeli znalazły się gigant IT Cisco Systems (-0,8 proc.), koncern lotniczy Boeing (-0,9 proc.) oraz medialny potentat Walt Disney Co. (-1,4 proc.).

Podobnie jak w przypadku S&P500, pomimo spadku Nasdaq Composite zdrożała większość z ponad 3,7 tys. spółek wchodzących w skład indeksu. To skutek dominacji podaży wśród technologicznych blue chipów o największej kapitalizacji. Spadły kursy wszystkich spółek z grupy FAANG. Najmocniej taniał Netflix (-1,4 proc.), a najmniej spadał kurs Apple (-0,3 proc.).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane