Czytasz dzięki

Trzej armatorzy ze Szczecina aresztowani w śledztwie paliwowym

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 05-08-2005, 15:59

Na trzy miesiące aresztowani zostali trzej właściciele kutrów ze Szczecina, podejrzani o udział w tzw. aferze paliwowej - poinformował w piątek PAP prok. Jerzy Balicki z Prokuratury Apelacyjnej w Krakowie. Prokuratura zarzuciła armatorom uczestnictwo w grupie przestępczej zajmującej się nielegalnym obrotem paliwem i wyłudzaniem podatku akcyzowego.

Na trzy miesiące aresztowani zostali trzej właściciele kutrów ze Szczecina, podejrzani o udział w tzw. aferze paliwowej - poinformował w piątek PAP prok. Jerzy Balicki z Prokuratury Apelacyjnej w Krakowie. Prokuratura zarzuciła armatorom uczestnictwo w grupie przestępczej zajmującej się nielegalnym obrotem paliwem i wyłudzaniem podatku akcyzowego.

Jak wynika z ustaleń śledztwa, armatorzy sprzedawali olej żeglugowy jako obciążony większą akcyzą olej napędowy, fałszując przy tym dokumenty. Proceder miał trwać od 2002 do lipca 2005 roku. Wysokość strat Skarbu Państwa obliczają urzędy skarbowe m.in. ze Szczecina, Dziwnowa, Władysławowa i Gdańska. Z dotychczasowych ustaleń wynika, że będą one znaczne. Straty wyliczone tylko przez jeden urząd skarbowy za sam rok 2002 wynoszą 140 mln zł.

W wątku śledztwa paliwowego, dotyczącym obrotu olejem żeglugowym, ustalono w sumie 27 podejrzanych. Do sądów skierowano już sześć aktów oskarżenia.    Według prokuratury, większość z polskich armatorów kutrów wykorzystywało różnicę w cenie między olejami - zarabiało na sprzedaży oleju żeglugowego jako opałowy, nie wypływało w ogóle kutrami w morze.    Śledztwo prowadzone przez krakowską Prokuraturę Apelacyjną dotyczy procederu handlu paliwami z wyłudzeniem akcyzy przez różne spółki i prania brudnych pieniędzy. Materiały w tej sprawie trafiły do Krakowa z dziesięciu innych prokuratur w kraju.

Jednym z głównych wątków sprawy jest działanie na szkodę interesu publicznego przez funkcjonariuszy agend państwowych i przedstawicieli Skarbu Państwa w spółkach; drugim - wątek korzyści materialnych w związku z importem ropy i dostawą jej przez pośredników do rafinerii; jeszcze innym - wątek tzw. prowizyjny, czyli korzyści materialnych w obrocie wewnętrznym. W toku śledztwa wyłoniły się kolejne wątki, dotyczące m.in. rafinerii w Trzebini, niegospodarności w PKN Orlen oraz ewentualnej współpracy służb specjalnych z konsorcjum Victoria.

Mechanizm przestępstwa ujawnił prokuraturze m.in. oskarżony Jan B. ze szczecińskiej spółki BGM. Na podstawie jego zeznań PiS domagał się wyjaśnienia przez sejmową komisję śledczą mechanizmów rządzących polskim rynkiem paliwowym.

Prokuratura przyznała, że w dużym stopniu zakres prowadzonego śledztwa pokrywa się z przedmiotem zainteresowania komisji śledczej ds. PKN Orlen. Potwierdziły to zeznania świadka Andrzeja Czyżewskiego z Niemiec, który był przesłuchiwany przez prokuratorów i członków komisji śledczej ds. PKN Orlen.

Pierwszy proces w sprawie, w której oskarżonych jest 18 osób, toczy się przed Sądem Okręgowym w Krakowie. Dotyczy wyprania ok. 200 mln zł i wyłudzenia podatku w kwocie nie mniejszej niż blisko 280 mln zł.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane