Trzej hucpiarze z 4Media

Kazimierz Krupa
opublikowano: 18-04-2003, 00:00

Lista zarzutów Komisji Papierów Wartościowych i Giełd wobec spółki 4Media liczy piętnaście punktów. Jedne mają charakter bardziej fundamentalny, inne proceduralny, ale wszystkie sprowadzają się do jednego stwierdzenia zawartego w oświadczeniu komisji: spółka 4Media nie zasługuje na status spółki publicznej. Niepublicznej zresztą — naszym, i nie tylko naszym, zdaniem — też. Śledząc giełdową historię tej spółki, pogrobowca Chemiskóru (który przeszedł do niechlubnej historii naszej giełdy), trudno oprzeć się wrażeniu, że od początku chodziło o jedno: dokonanie oszustwa finansowego i osiągnięcie zysku kosztem wszystkich możliwych partnerów.

Trudno wskazać choćby jedną firmę, która na kontaktach ze spółką 4Media zrobiła dobry interes, za to tych, którzy ponieśli poważne straty, można liczyć w dziesiątki. Straty spółki szacuje się na ponad 100 mln złotych, trzeba jednak pamiętać, że tak naprawdę zostały one sfinansowane przez jej kontrahentów. To oni ponieśli rzeczywiste i wymierne szkody.

Dzisiaj, z perspektywy czasu, do kontaktów z najbardziej nawet prominentnymi przedstawicielami 4Media niechętnie przyznają się i politycy, i biznesmeni. Zapewne z obawy, by nie sprawdziło się na nich przysłowie, że tak do końca nie wiadomo, czy jemu ukradli rower, czy on ukradł, w każdym razie miał coś wspólnego z kradzieżą roweru. Trzeba więc na niego uważać. A lista taka byłaby dłuższa niż osławione już billingi Rywina, i zapewne równie ciekawa. Po, miejmy nadzieję, wyjaśnieniu zarzutów i podejrzeń KPWiG wobec zarządu spółki 4Media przyjdzie czas, również mam nadzieję, na sformułowanie aktów oskarżenia przeciwko jego członkom. Lista zarzutów będzie zapewne równie bogata. I tylko ubolewać należy, że nie znajdą się na niej dwa — chyba jednak o kluczowym znaczeniu, przynajmniej dla wszystkich, którzy kiedykolwiek i cokolwiek mieli z nimi do czynienia — hucpa i... głupota.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kazimierz Krupa

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Trzej hucpiarze z 4Media