Trzy firmy pozostały w grze o PPP w Olsztynie

ANP
opublikowano: 25-11-2011, 11:19

Echo Investment, Miastoprojekt Wrocław i konsorcjum ECE. Te firmy będą rywalizować o budowę galerii i stadionu.

W Olsztynie, liczącym ponad 175 tys. mieszkańców, działa zaledwie jedna galeria handlowa. Samorząd chce zbudować kolejną, ale zależy mu na projekcie w formule PPP. Chodzi jednak o budowę „dwa w jednym”, czyli stadionu z galerią handlową i parkingami. Wkrótce władze miasta zaproszą potencjalnych prywatnych partnerów do składania ofert. W grze zostały giełdowy Echo Investment, Miastoprojekt Wrocław oraz konsorcjum firm: ECE Projektmanagement, ECE Projektmanagement Polska i JSK Architekci. Z postępowania zrezygnowała Nuvola Sports Facilities (francuska grupa Bouygues).
– Nie mamy doświadczenia w PPP, więc rozmowy z firmami zajęły ponad rok. Do połowy grudnia chcemy otrzymać oferty. Myślę, że wpłyną przynajmniej dwie – mówi Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna.
Spodziewa się ich od firm, które przesłały miastu ostatnie uwagi do dokumentacji. To Echo Investment i Miastoprojekt Wrocław.
– Po kilku rundach rozmów z miastem nadal jesteśmy zainteresowani inwestycją. Czekamy jeszcze na odpowiedź na nasze dodatkowe pytania, ale przygotowujemy ofertę. To będzie jeden z pierwszych tego typu projektów w Polsce w PPP – mówi Krzysztof Giemza, dyrektor działu centrów handlowych w Echo Investment.
– Rozważamy złożenie oferty, ale ostateczną decyzję podejmiemy dopiero, gdy miasto odpowie na nasze uwagi i oficjalnie zaprosi do składania ofert – mówi Adam Rozciecha z Miastoprojekt Wrocław.
Broni nie składa także ECE Polska.
– Jesteśmy zainteresowani. Wymogi stawiane przez partnera publicznego są pod każdym względem wysokie, a projekty typu PPP w związku z obostrzeniami wynikającymi z odpowiedzialności wobec partnera publicznego należy dziś rozważać szczególnie uważnie. Zastanawiamy się nad kształtem oferty – mówi Leszek Sikora, szef działu rozwoju w ECE Polska.
Adam Rozciecha również uważa, że olsztyńskie przedsięwzięcie nie będzie łatwe.
– W zależności od wielkości obiektów to projekt o wartości od 200 do 400 mln zł. Trzeba pamiętać, że w jednym miejscu spotykają się dwa różne biznesy: stadion i galeria handlowa – mówi Adam Rozciecha.
Zadaniem partnera prywatnego ma być zaprojektowanie, budowa i zarządzanie stadionem oraz galerią. Miasto nie przewiduje uiszczania opłaty za dostępność. Po zakończeniu umowy inwestor zostanie właścicielem nieruchomości z galerią handlowo-usługową oraz z częścią parkingów.
– Przyszły rok będzie poświęcony na prace projektowe. Oddanie stadionu i galerii planujemy na 2013-14 r. – mówi prezydent Olsztyna.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ANP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Samorządy / Trzy firmy pozostały w grze o PPP w Olsztynie