Trzy firmy zamierzają zainwestować w KSSE

Małgorzata Zdunek
15-11-2002, 00:00

Zarząd KSSE prowadzi rozmowy z trzema firmami, zainteresowanymi inwestycjami na terenie strefy. Ich łączna wartość to 125 mln zł. Przetargi mają odbyć się do końca roku.

Dwie firmy branży logistycznej oraz producent komponentów dla przemysłu maszynowego chcą zainwestować w gliwickiej podstrefie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (KSSE). Piotr Wojaczek, prezes KSSE, nie chce ujawnić ich nazw.

Według szacunków, firmy mogą wydać na inwestycje łącznie 125 mln zł i stworzyć 300 miejsc pracy.

— Jeżeli do końca roku uda nam się pozyskać tych inwestorów, KSSE zamknie 2002 r. bilansem 8 przetargów. Deklarowane nakłady firm na budowę zakładów osiągną łączny poziom około 330 mln zł — mówi Piotr Wojaczek.

Wśród pięciu przedsiębiorstw, które w 2002 r. otrzymały pozwolenia na prowadzenie działalności na terenie KSSE, znalazła się HUF Polska, spółka zależna niemieckiego koncernu HUF. Jej fabryka systemów zamkowych ma pochłonąć 24 mln zł. Natomiast Caterpillar Polska wygrał przetarg na działkę o powierzchni 10 ha w Sosnowcu, gdzie kosztem 110 mln zł powstanie zakład, produkujący wielkogabarytowe elementy do maszyn budowlanych.

— W tym roku udało nam się także sfinalizować negocjacje z Fiat Avio Polska, firmą z grupy Fiat-a. Wydadzą oni ponad 43 mln zł na budowę zakładu w Bielsku-Białej, gdzie będą projektowane i produkowane wirniki do turbosilników lotniczych — tłumaczy Piotr Wojaczek.

W Bielsku-Białej ulokuje się także kooperująca z Fiat-em firma Cornalia Polska, która wyda na inwestycje 4 mln zł i zatrudni 50 osób. Natomiast spółka Maco Polska, należąca do austriackiej grupy Maco, wybuduje w Gliwicach za 23 mln zł centrum logistyczne, w którym znajdzie zatrudnienie 30 osób.

Zdaniem Piotra Wojaczka, liczba przetargów rozstrzygniętych w 2002 r. dobrze rokuje na przyszłość.

— Liczymy, że w 2003 r. ten pozytywny trend utrzyma się, owocując rozstrzygnięciem 8-10 przetargów na prowadzenie działalności w KSSE. Chcemy tworzyć 1,3-1,5 tys. miejsc pracy rocznie, by osiągnąć poziom — minimum 25 tys. stanowisk pracy w strefie do 2007 r. — dodaje Piotr Wojaczek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Zdunek

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Trzy firmy zamierzają zainwestować w KSSE