Trzy największe chińskie państwowe spółki chcą wyjść z NYSE

opublikowano: 12-08-2022, 13:13
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

China Life Insurance, PetroChina i China Petroleum & Chemical zamierzają opuścić giełdę w Nowym Jorku, bo nie chcą być badane przez amerykańskich audytorów, informuje Bloomberg.

Trzy największe chińskie państwowe spółki, których kwity depozytowe notowane są na NYSE, poinformowały o swojej decyzji w piątek. Tak samo postanowiły także Aluminum Corp. of China i Sinopec Shanghai Petrochemical Co.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Bloomberg przypomina, że spór dotyczący dostępu Amerykanów do audytów chińskich spółek trwa od dwóch dekad. Agencja zwraca uwagę, że Chiny i Hong Kong to jedyne dwie jurysdykcje, które nie godzą się na inspekcje amerykańskiego Public Company Accounting Oversight Board. Uzasadniają to względami bezpieczeństwa narodowego i obawą ujawnienia poufnych informacji. W 2020 roku przyjęta w USA ustawa wyznaczyła 2024 rok jako termin dostosowania się chińskich spółek do zasad obowiązujących wszystkie inne. Bloomberg przypomina, że wyrzucenie z giełd w USA grozi ok. 300 spółkom z Chin i Hongkongu o łącznej kapitalizacji 2,4 bln USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane