Trzy pytania do... Piotra Krawieckiego, dyrektora zarządzającego DSV Road

MIB
opublikowano: 14-04-2011, 00:00

1DSV Road wprowadził zmiany w sposobie liczenia tzw. opłaty paliwowej. Na czym one polegają?

Ponad trzy lata temu, kiedy ceny ropy naftowej przebijały kolejne psychologiczne bariery, DSV Road jako jedna z pierwszych firm na polskim rynku przewozów drogowych wprowadziła rozwiązanie stosowane z powodzeniem w transporcie morskim i lotniczym: wskaźnik korekty paliwowej (Bunker Adjustment Factor — BAF). W tej chwili stosowanie BAF jest już w zasadzie standardem w branży TSL — wprowadza do relacji z klientami przejrzyste zasady rozkładania ciężaru kosztów zakupu paliwa. Pierwotnie wskaźnik aktualizowany był co miesiąc bądź raz na kwartał jednak od początku marca 2011 r. DSV wprowadził cotygodniową aktualizację BAF w transporcie międzynarodowym i dwutygodniową w transporcie krajowym.

2Jakie są główne powody wprowadzenia tych zmian?

Niepokoje na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej sprawiają, że ceny ropy naftowej nie dają nadziei na stabilizację. Prognozowana niedawno cena litra ON powyżej 5 zł przestała być już jedynie straszakiem i jest realnym kosztem. W tej sytuacji częstsza aktualizacja indeksu BAF stała się koniecznością — miesięczne interwały oznaczałyby skokowe zmiany kosztów, cotygodniowe je łagodzą. W transporcie międzynarodowym częstotliwość aktualizacji jest większa, ponieważ, tym przypadku udział kosztów paliwa w kosztach za przejechany kilometr jest wyższy niż w transporcie krajowym i bardziej narażony na trudne do przewidzenia zmiany cen paliwa w poszczególnych krajach tranzytowych.

3Co się zmieniło z punktu widzenia waszych klientów?

Cotygodniowa aktualizacja oznacza grę fair dla obu stron, pozwala bowiem uniknąć skokowych, skumulowanych zmian kosztów paliwa jak w systemie indeksacji miesięcznej i kwartalnej. Lepiej także odpowiada wzrostowym trendom na rynku paliw.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MIB

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu