Trzy warunki istnienia

Maria Trepińska
opublikowano: 28-10-2004, 00:00

Konwersja wierzytelności na akcje, nowa emisja i pozyskanie kontraktów — to pomysły na uratowanie spółki. Czy realne?

Najbliższe miesiące mogą być przełomowe dla dalszego funkcjonowania Mostostalu Zabrze (MZ), spółki z branży budowlanej. 18 sierpnia sąd ogłosił jej upadłość z możliwością zawarcia układu. 26 listopada mija termin zgłaszania wierzytelności.

Propozycje układowe

Z wstępnych danych wynika, że na liście wierzycieli będzie około 600 podmiotów, głównie podwykonawcy i dostawcy. Układem może zostać objęta kwota około 80 mln zł.

— To wszystko spowoduje, że decyzje nie zapadną szybko. Przewidujemy, że realny termin zgromadzenia wierzycieli to przyszły rok — mówi Paweł Gaworzyński, dyrektor biura zarządu Mostostalu Zabrze.

Władze MZ, którymi kieruje Jerzy Suchnicki, przygotowują dla wierzycieli propozycje układowe. Chcą m.in. zaoferować wierzycielom zamianę długów na akcje spółki, tak jak to zrobił Stalexport. Szczegółów na razie nie ujawnia.

Wiara w emisję

— Propozycja konwersji wierzytelności na akcje spółki to jest jakiś pomysł na wyprowadzenie firmy z kryzysu. Problem Mostostalu Zabrze sprowadza się do braku kontraktów. Jeśli nawet ma szanse na ich pozyskanie, to brakuje mu środków na udział w przetargach. I koło się zamyka — ocenia Bartosz Ostafiński, analityk Beskidzkiego Domu Maklerskiego.

Dlatego też MZ zamierza w przyszłym roku szukać środków na GPW.

— Konieczna będzie nowa emisja akcji. Może uda się ją przeprowadzić w połowie przyszłego roku. Środki z niej uzyskane zamierzamy przeznaczyć na zdobycie nowych kontraktów — dodaje dyrektor Gaworzyński.

Pomysł nowej emisji akcji sceptycznie oceniają analitycy.

— To zbyt dalekosiężne plany. Najpierw spółka powinna zamknąć układ — uważa Maksymilian Łochowski, analityk BDM PKO.

W piątek MZ ma podać wyniki finansowe grupy kapitałowej za pierwsze półrocze. Głównym jego akcjonariuszem jest Citi Handlowy, który posiada 34,48 proc. walorów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maria Trepińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Trzy warunki istnienia