Trzy wiedźmy nie zaczarują rynku

Maciej Zbiejcik
opublikowano: 17-12-2009, 07:21

Wielkiego rajdu indeksów już raczej nie będzie, ale inwestorzy obronią tegoroczne wyniki. Analitycy oczekują, że w grudniu WIG20 będzie się wahał od 2350 do 2400 pkt.

Już jutro dzień trzech wiedźm. Piątek będzie ostatnim dniem notowań grudniowej serii kontraktów terminowych. Taki dzień zawsze budzi dreszcz emocji u inwestorów. Spore emocje budzi duża koncentracja otwartych pozycji.

— Dwóch dużych inwestorów kontroluje 60-70 proc. wszystkich otwartych pozycji na wygasającej w piątek serii kontraktów na WIG20. Jednak nie jest powiedziane, że są po jednej stronie rynku. Równie dobrze mogą przecież zajmować przeciwstawne pozycje. Dużą koncentrację pozycji można uzasadnić zabezpieczaniem większego portfela, co wykluczałoby spekulacyjne podejście — uspokaja Tomasz Manowiec, analityk BM BGŻ.  

W tym roku nie było bardzo dużych zmian na sesjach kończących serie kontraktów terminowych. Wielkich wahań w trakcie notowań, jak w ubiegłych latach, też nie było. Owszem, analitycy ostrzegają, że warto zachować czujność. Jednak ich zdaniem dzień trzech wiedźm nie powinien wiele zmienić w tym roku. Inwestorzy, którzy nieźle zarobili na tegorocznych wzrostach, powinni utrzymać swoje wyniki do końca grudnia.

— Wygasające kontrakty nie powinny mieć większego znaczenia na zachowanie rynku na najbliższych sesjach. Może z tym wiązać się większa nerwowość, ale nastroje inwestorów będą zależały od wydarzeń na zagranicznych giełdach. Od początku sierpnia znajdujemy się w trendzie wzrostowym, którego dolnym ograniczeniem jest 2310 pkt. Indeks powinien utrzymywać się powyżej. Na ostatnich sesjach tego roku przewiduję lekki wzrost WIG20. Indeks powinien poruszać się od 2350 do 2400 pkt — uważa Krzysztof Pado, analityk BDM.

Podobnego zadania jest Tomasz Manowiec, według którego WIG20 zakończy rok także w przedziale 2350- -2400 pkt.

Więcej, w tym opinie ekspertów, w czwartkowym Pulsie Biznesu.

Trzy wiedźmy nie zaczarują rynkuTrzy wiedźmy nie zaczarują rynkuTrzy wiedźmy nie zaczarują rynkuTrzy wiedźmy nie zaczarują rynku

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Zbiejcik

Polecane