Trzymaj akcje Jelfy

Mariusz Wesołowski
opublikowano: 26-05-2003, 00:00

Moda na akcje średnich giełdowych spółek trwa. Ślepe podążanie za nią może się źle skończyć. Przed podjęciem decyzji warto wiec sprawdzić poziom bieżącej wyceny, by upewnić się, czy jej wzrost nie jest efektem stadnych zachowań inwestorów. Warto więc sprawdzić fundamenty spółki i perspektywy branży.

Wyniki Jelfy w I kwartale były dużo słabsze niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Jednak notowania spółki farmaceutycznej na tym nie ucierpiały. Brak presji podażowej to dowód na stabilny akcjonariat, wśród którego znajdują się czołowe OFE. To jeden z argumentów za kupnem akcji spółki. Wycena też nie jest najwyższa, a branża ma dość dobre perspektywy.

Analiza porównawcza wyników Jelfy w I kwartale tego i ubiegłego roku wskazuje, że operacje finansowe mocno wpływają na rezultaty spółki, co częściowo niweluje złe wrażenie po znacznym spadku zysku. Jednak od dłuższego czasu akcjonariusze spółki nie mogą zdecydować się na określenie ostatecznej drogi rozwoju spółki. Wybór waha się między inwestorem branżowym a tworzeniem grupy kapitałowej. Wyjaśnienie tej kwestii na pewno poprawi sytuację w spółce. Nie warto więc pozbywać się akcji Jelfy z powodu słabszych wyników. Jednak ze względu na bliskość ważnego wsparcia na 40,5 zł należy zabezpieczyć pozycję zleceniami stop-loss.

Dobre wiadomości nadchodzą z Mostostalu Export. Ostatnio budowlana spółka informowała o podpisaniu kilku umów na roboty budowlane za granicą. Mostostal pozyskał kontrakty we Francji i Niemczech. Spółka wychodzi z ofertą na nowe obszary, co zdecydowanie poprawia jej wizerunek. Jeśli sprawdzi się na zagranicznych rynkach, to może liczyć na kolejne zamówienia. Finanse firmy wciąż pozostawiają wiele do życzenia, jednak to dotyczy całego polskiego sektora budowlanego. Analiza techniczna wskazuje, że od dołka z ubiegłego lata kurs bardzo powoli pnie się w górę. Bardzo niska wycena może skłaniać do zakupów w oczekiwaniu na przebicie ważnego oporu przy poziomie 1,5 zł. Ostrożność jak najbardziej wskazana. Spółka jest w bardzo trudnej sytuacji finansowej, więc należy bacznie śledzić wszystkie informacje dotyczące sektora, by w razie potrzeby szybko wyjść z inwestycji.

Autor jest maklerem papierów wartościowych. Przedstawione w „PB” oceny spółek są jedynie poglądami autora i nie mogą być traktowane jako zalecenia lub rekomendacje.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Wesołowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Emerytury / Trzymaj akcje Jelfy