TSMC tnie wydatki kapitałowe. To bardzo zły sygnał dla branży półprzewodników

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg
opublikowano: 13-10-2022, 12:26
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

O około 10 proc. mają być niższe niż wcześniej zakładano, tegoroczne wydatki inwestycyjne koncernu TCSM, największego na świecie producenta chipów. Rynek jednoznacznie ocenia tę informację, jako sygnał znaczącego pogorszenia się koniunktury w tym segmencie rynku, donosi Bloomberg.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. zapowiedział, że jego wydatki na cele inwestycyjne w 2022 r. wyniosą około 36 mld USD. To o co najmniej 4 mld mniej niż firma wcześniej zapowiadała.

Wydatki inwestycyjne to – jak podkreśla Bloomberg – ważny wskaźnik oczekiwań dotyczących wzrostu w różnych sektorach, od smartfonów po serwery i pojazdy elektryczne. Ich ograniczenie sugeruje, że tajwańska firma oczekuj większego niż prognozowano pogorszenia koniunktury.

Już wcześniej wiele firm z obszaru szeroko rozumianej elektroniki i technologii, choćby AMD czy Nvidia, opublikowało swoje ostrzeżenia odnośnie przyszłych wyników finansowych uzasadniając korekty w dół coraz bardziej wyraźnym osłabieniem globalnego popytu.

Rozwojowi branży półprzewodników szkodzą też utarczki polityczne na osi Waszyngton-Pekin m.in. w sprawie licencji czy sprzedaży patentów i technologii. Według ekspertów, z tego tylko powodu ucierpieć może od 5 do 8 proc. całkowitych przychodów TSMC. Bloomberg Intelligence prognozuje, że ograniczenia mogą zmniejszyć sprzedaż TSMC o ponad 10 proc.

Tajwańska spółka oczekuje tymczasem, że jej przychody ze sprzedaży w ostatnich trzech miesiącach 2022 r. wyniosą od 19,9 do 20,2 mld USD w zależności od kształtowania się kursu amerykańskiej waluty. Kwartał wcześniej jej zysk netto wyniósł 8,8 mld USD i był nieco lepszy od prognoz. Jednak kolejne miesiące mogą stać pod znakiem wyraźnego osłabienia m.in. z powodu dużych zapasów.

Wartość rynkowa TSMC w tym tygodniu zmniejszyła się do około 320 mld USD podczas gdy jeszcze w styczniu oscylowała na pułapie 550 mld USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane