Tuchola znów inwestuje nad wodą

MBE
opublikowano: 07-02-2011, 00:00

Gmina sprawi wodniakom żaglówki i zrekonstruuje średniowieczne grodzisko.

Gmina sprawi wodniakom żaglówki i zrekonstruuje średniowieczne grodzisko.

Dobiega końca opisany przez nas w "PB" projekt "Bory Tucholskie — w labiryntach natury" polegający na budowie stanic i punktów postojowych nad rzeką Brdą. Tymczasem gmina Tuchola ogłosiła przetarg na kolejne inwestycje. Oferty można składać do 22 lutego. Samorząd chce kupić wyposażenie i sprzęt turystyczny, m.in. kajaki i żaglówki dla kąpielisk nad jeziorami: Białe w Białej, Stobno w Stobnie, Rudnica w Raciążu i Klocek. W planach jest też zagospodarowanie terenu wypoczynkowego w Klocku i Mrowińcu.

— Jeziora leżą w sąsiedztwie lasów i w obszarze chronionym. Turystyka to jedyna możliwość rozwoju tego terenu — mówi Maciej Gierszewski z tucholskiego magistratu.

W miejscowości Klocek gmina chce przygotować dla wypoczywających hektar terenu nad jeziorem. Powstanie tam grill, boisko do gry w piłkę plażową, plac zabaw i miejsca postojowe.

Dzięki projektowi zyska też miejscowość Mrowiniec, w której znajduje się średniowieczne grodzisko Raciąż z przełomu XIII i XIV w.

— Było ono niegdyś pierwszym ośrodkiem administracyjnym w regionie. Dawniej położone na wyspie, obecnie znajduje się na półwyspie, do którego nie ma dojścia. Chcemy umożliwić dostęp i zrekonstruować zniszczone drewniane zabudowania obronne — wyjaśnia Maciej Gierszewski.

Rekonstrukcję obiektu umożliwi dokumentacja powstała w wyniku badań archeologicznych.

Szacunkowy koszt całej tucholskiej inwestycji to 845 tys. zł brutto. Ze wspieranego przez Unię Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich Tuchola otrzymała dotację 480 tys. zł. Projekt ma zakończyć się w listopadzie.

Kontakt:

Gmina Tuchola

% 52-56-42-500

faks: 52-33-42-138

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MBE

Polecane